Nowy wirus kradnie pieniądze przez telefony komórkowe

Nowy wirus kradnie pieniądze przez telefony komórkowe

Nowy wirus kradnie pieniądze przez telefony komórkowe
22.01.2009 12:38, aktualizacja: 22.01.2009 13:01

Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego trojana - Trojan-SMS.Python.Flocker - dla systemu operacyjnego Symbian wykorzystywanego w wielu nowoczesnych telefonach komórkowych. Szkodnik atakuje klientów jednego z operatorów. Trojan wysyła na krótki numer SMS-y zawierające polecenie wykonania przekazania części pieniędzy dostępnych na mobilnym koncie zaatakowanego użytkownika na inne konto należące do cyberprzestępców.

Obecnie znanych jest już kilka wersji nowego trojana - od .ab do .af. Z kont zaatakowanych użytkowników pobierane są kwoty od 4. do 90 centów. Jasne jest zatem, że jeśli cyberprzestępcy, którzy stworzyli trojana, zdołają zainfekować wiele telefonów komórkowych, łączna kwota ukradzionych pieniędzy spływających na ich konto może być całkiem spora.

"Nie ma wątpliwości co to tego, że autorzy trojana chcą zarobić pieniądze", mówi Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwych programów z Kaspersky Lab. "Wydaje się, że będziemy coraz częściej obserwować kradzieże wykorzystujące technologie mobilne. Do niedawna wiele osób sądziło, że mobilne szkodliwe programy wysyłające SMS-y na płatne numery bez wiedzy użytkownika zainfekowanego telefonu to typowo rosyjskie zjawisko, które nie opuszcza granic tego kraju. Teraz widzimy, że problem nie dotyczy już wyłącznie Rosji i moment, w którym stanie się on zjawiskiem międzynarodowym jest tylko kwestią czasu."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)