Nowy sposób wyłudzania pieniędzy. OLX ostrzega

Nowy sposób wyłudzania pieniędzy. OLX ostrzega

Nowy sposób wyłudzania pieniędzy. OLX ostrzega
Źródło zdjęć: © commons.wikimedia.org / OLX Team /
13.05.2016 14:17

W serwisie Wykop, jeden z użytkowników poinformował, że oszuści znaleźli nowy sposób wyłudzania danych za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego OLX (dawna Tablica). To bardzo niebezpieczny przekręt.

OLX to platforma należąca do tego samego właściciela co Allegro, PayU czy Ceneo. Służy przede wszystkim do wyszukiwania ofert lokalnych. Wielu użytkowników traktuje go jako alternatywę dla portalu aukcyjnego i zamawia towar z wysyłką. Na stronie OLX możemy znaleźć informację o tym, że nie zaleca się płatności przelewem ani wysyłki towarów, nawet za granicę. Najlepiej wybrać najprostszą metodę płatności - gotówkę przekazywaną osobiście.

Obraz
© (fot. wykop.pl / WujekRada)

*Jak działa więc przekręt? *Użytkownicy serwisu są proszeni o przelanie symbolicznej kwoty - 1,0. zł, jako potwierdzenie danych osobowych. W tym przypadku sprzedający otrzymuje w mailu informacje o kwocie przelewu oraz tytule zlecenia. Warto jednak zauważyć, że w ciągu znaków zawierających identyfikator transakcji, znajduje się informacja o aktywacji konta użytkownika. Oczywiście oszuści w mailu proszą, aby nie zmieniać kwoty transakcji ani nie modyfikować otrzymanego tytułu wpłaty.

Co się stanie, jeśli wpłacimy pieniądze na konto? Wówczas oszust założy konto w serwisie Allegro. Aby móc dokonać aktywacji nowego konta użytkownika, potrzebne jest wykonanie przelewu nawet na niewielką kwotę. W tym przypadku oszust, czyli kupujący, prosi sprzedawcę o dokonanie przelewu na złotówkę, dostarczając potrzebny do tego numer konta oraz tytuł przelewu. Gdy sprzedawca dokona płatności, oszust nie tylko będzie posiadał konto powiązane z naszymi danymi osobowymi, rachunkiem bankowym, ale również uzyska dostęp do konta na Allegro. Dzięki temu bez problemu może podszyć się pod sprzedającego i na jego konto naciągać ludzi na towary lub pieniądze. Jednak w tym przypadku to kupujący zgłoszą się do nas w pierwszej kolejności i będą mieć do nas pretensje.

Jak się możemy przed tym bronić? O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli OLX.
_ - Serwisy ogłoszeniowe powstały po to, by ułatwić znajdowanie ciekawych ofert i kontakt pomiędzy użytkownikami w internecie. Natomiast wszelkie transakcje, płatności za towar czy usługę powinny odbywać się już "w realu". Jeśli odpowiadamy na ogłoszenie i otrzymujemy prośbę o wykonanie przelewu, to powinniśmy zakończyć korespondencję i poinformować serwis o takiej prośbie. Możemy to zrobić przez formularz kontaktowy na stronie lub wysyłając e-mail na adres pomoc@olx.pl. W przypadku, gdy doszło do wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych, należy to zgłosić nie tylko nam, ale również policji. _"

_ Źródło: Bankier.pl / TVN BiS _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)