Nowy laserowy chip miliard razy szybszy od neuronów. Przyśpieszy rozwój AI
Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu opracowali laserowy neuron, który działa miliard razy szybciej niż biologiczne komórki nerwowe, które mamy w mózgach. Innowacyjny chip jeszcze bardziej przyśpieszy działanie sztucznej inteligencji.
Badacze z Chin stworzyli sztuczny neuron, oparty na technologii laserowej, który imituje funkcje biologicznych neuronów w mózgu, ale działa na znacznie większych prędkościach - informuje PAP. Emuluje on zarówno dynamikę, jak i sposób przetwarzania informacji charakterystyczne dla żywych neuronów, a jego szybkość przewyższa naturalne komórki aż miliard razy.
Nowy neuron w sekundę przetworzył dane ze 100 mln uderzeń serca
Jak wyjaśnia zespół ekspertów, żywe organizmy posiadają dwa typy neuronów: te o stopniowej reakcji oraz impulsowe. W omawianym rozwiązaniu skupiono się na neuronach stopniowych, które przetwarzają sygnały w sposób bardziej precyzyjny, omijając ograniczenia obecnych fotonowych struktur impulsowych.
Liderka zespołu, Chaoran Huang, podkreśla, że nowy neuron laserowy cechuje się wyjątkową dynamiką i szybkim przetwarzaniem danych, co czyni go idealnym do zadań związanych z rozpoznawaniem wzorców czy przewidywaniem sekwencji. Unikalne właściwości nowego neuronowego układu pozwalają mu na działanie jak miniaturowa sieć neuronowa, co umożliwia realizację zaawansowanych tasków nawet w pojedynczym układzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W testach układ wykazał zdolność przetwarzania ogromnych ilości danych w ułamku sekundy. Do tej pory neurony oparte na laserze przetworzyły dane ze 100 milionów uderzeń serca i blisko 35 milionów cyfrowych obrazów w zaledwie sekundę.
Naukowcy: można jeszcze bardziej zwiększyć potencjał sztucznych neuronów
Prof. Huang, współautor publikacji, zwraca uwagę, że wykorzystanie kaskadowo działających laserowych neuronów zaoferuje jeszcze większy potencjał.
"W tej pracy użyliśmy pojedynczego, opartego na laserze neuronu o stopniowanej odpowiedzi, ale wierzymy, że wykorzystanie kaskady wielu takich neuronów jeszcze bardziej uwolni ich potencjał, podobnie jak ma to miejsce w mózgu, gdzie miliardy neuronów współpracują w dużych sieciach" – wyjaśnia prof. Huang, współautor publikacji, cytowany przez PAP.