Kto pości, ten "czyści mózg" i wolniej się starzeje. Przełomowe badania

Najnowsze badania Buck Institute for Research on Aging w USA wskazują na zależność między postem a wolniejszym starzeniem się. Ciała ketonowe, wytwarzane w mózgu podczas niejedzenia, pomagają w szybszym oczyszczaniu mózgu z uszkodzonych białek. Co z kolei chroni nas m.in. przed Alzheimerem.

Ciała ketonowe, wytwarzane w mózgu podczas niejedzenia, pomagają w szybszym oczyszczaniu mózgu z uszkodzonych białek. Co z kolei chroni nas m.in. przed Alzheimerem i wpływa na poprawne działanie procesów produkcji białek w mózgach.
Ciała ketonowe, wytwarzane w mózgu podczas niejedzenia, pomagają w szybszym oczyszczaniu mózgu z uszkodzonych białek. Co z kolei chroni nas m.in. przed Alzheimerem i wpływa na poprawne działanie procesów produkcji białek w mózgach.
Źródło zdjęć: © Pexels | Anna Shvets
oprac. AMM

07.12.2024 | aktual.: 11.12.2024 15:24

Naukowcy doszli do wniosku, że ciała ketonowe to więcej niż źródło energii - są potężnymi metabolitami sygnalizacyjnymi, które oczyszczają uszkodzone białka. Odkrycie to może pomóc w terapii choroby Alzheimera, a także innych chorób neurodegradacyjnych. Takie wnioski płyną z czasopisma naukowego "Cell Chemical Biology", na łamach którego szóstka naukowców opublikowała swoje najnowsze wnioski.

Gdy nie jemy nasz mózg sam się oczyszcza?

Badanie koncentrowało się głównie na mózgu i chorobach neurodegeneracyjnych, w szczególności na badaniu wpływu ciała ketonowego produkowanego podczas postu, na proteostazę w mózgu. Wyobraź sobie, że białka są jak małe maszyny wewnątrz komórek – odpowiedzialne za wiele różnych zadań, takich jak budowa komórkowych struktur, transport substancji czy katalizowanie reakcji chemicznych. Proteostaza obejmuje całość procesów, które gwarantują, że białka są produkowane, składane, kontrolowane pod względem jakości, a także, gdy już są uszkodzone, usuwane. Dzięki temu komórki są w stanie działać prawidłowo, a organizm utrzymuje zdrowie.

Okazało się, że ciała ketonowe mogą odgrywać dużą rolę w "oczyszczaniu" mózgu poprzez usuwanie szkodliwych białek. Organy takie jak mózg, serce, mięśnie i nerki mogą korzystać z ketonów jako źródła energii, zastępując nimi glukozę. Jak piszą naukowcy, utrata zdolności komórki do prawidłowego oczyszczania i usuwania białek, jest cechą charakterystyczną starzenia się i choroby Alzheimera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprzednie badania sugerowały, że zwiększenie poziomu ketonów (poprzez różnego rodzaju posty czy głodówki) może wspomagać zdrowie mózgu, co potwierdzono u gryzoni i ludzi. Dr John Newman z Buck Institute, jeden z autorów pracy, twierdził, że wcześniejsze poprawy przypisywano aktywności fizycznej. Jednak odkryto, że ketony bezpośrednio oddziałują z uszkodzonymi białkami, ułatwiając ich recykling.

Ciała ketonowe a choroba Alzheimera

- Wielu teoretyzowało, że widoczna poprawa oparta na ciałach ketonowych była spowodowana zwiększoną ilością energii dostępnej dla mózgu lub zmniejszeniem stanu zapalnego. To powodowało zmniejszenie ilości charakterystycznych dla choroby Alzheimera blaszek amyloidowych w mysich modelach tego schorzenia - twierdzi dr John Newman cytowany przez Buck Institute. - Teraz wiemy, że to nie jest cała historia. Ciała ketonowe bezpośrednio oddziałują z uszkodzonymi i nieprawidłowo sfałdowanymi białkami, czyniąc je nierozpuszczalnymi, dzięki czemu organizm może je poddać recyklingowi - dodaje.

Newman, mimo uznania roli innych mechanizmów jak dostarczanie energii, podkreśla, że nowe odkrycia pokazują unikalny związek między metabolizmem, ketonami a starzeniem się. Podkreśla, że manipulacja ketonami może odsłonić nowe ścieżki w usuwaniu zniszczonych białek. - Dopiero odkrywamy potencjalne zastosowania w kontekście starzenia się mózgu i chorób neurodegeneracyjnych - dodał. Mimo, że naukowiec uznaje znaczenie innych procesów, takich jak dostarczanie energii dla zdrowia mózgu, określa odkrycie swojego zespołu jako "nową biologię" i świeże spojrzenie na zrozumienie tej dziedziny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)