Nowy, kosmiczny rekord. Tylu satelitów jeszcze nie wystrzelono

Nowy, kosmiczny rekord. Tylu satelitów jeszcze nie wystrzelono17.02.2017 14:11
Nowy, kosmiczny rekord. Tylu satelitów jeszcze nie wystrzelono
Źródło zdjęć: © flickr.com | Markus S. Hohenwarter

37 - tyle satelitów wyniosła na orbitę rosyjsko-ukraińska rakieta Dniepr w 2014 roku. Ten rekord jest już nieaktualny, a to za sprawą Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. Nowy wynik jest jeszcze bardziej imponujący.

Rekord pobito 15 lutego, kiedy to indyjska rakieta orbitalna Polar Satellite Launch Vehicle na swoim szczycie wyniosła 104 satelity. To nowy światowy rekord. Należy jednak podkreślić, że Indie wysłały tylko 3 satelity. Pozostałe to mniejsze nanosatelity, należące do Stanów Zjednoczonych, Holandii, Izraela, Kazachstanu oraz Szwajcarii. Najwięcej wysłali Amerykanie, a 88 z nich to własność tamtejszej firmy Planet. Ich nanosatelity zajmą się obserwacją Ziemi, robiąc jej zdjęcia.

Rekord Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych i tak wart jest odnotowania, bo wyniesienie na orbitę tak dużej liczby satelitów wymagało odpowiedniej taktyki. "Na początku wypuszczone zostały trzy większe satelity, należące do Indii - wzdłuż pionowej osi rakiety (do przodu). Następnie odczepionych zostało 81 małych satelitów. Skierowano je promieniście wokół statku. Na końcu odłączone zostały ostatnie satelity (20 sztuk) w jeszcze innej sekwencji" - relacjonuje zakończoną z powodzeniem misję portal kosmiczne.info.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)