Nowy Gmail cię przeraża? Oto kilka porad, jak go oswoić
Nowa wersja aplikacji czy strony nie zawsze spotyka się z pozytywnym przyjęciem. Odświeżona szata graficzna i rozkład sprawiają, że niektórzy zwyczajnie się gubią. Nie inaczej jest z nowym Gmailem. Radzimy, jak opanować popularną pocztę.
Nie była to wbrew pozorom żadna rewolucja. W końcu Google rozpoczął wprowadzanie nowej wersji Gmaila jeszcze w kwietniu, ale dotyczyło to klientów biznesowych. Dla indywidualnych użytkowników zaczęto usprawniać go stopniowo, co i tak wywołało nie tylko niezadowolenie, ale i zdumienie. Cóż, cytując Piotra Bałtroczyka: "Niby każdy wie, że flaszka kiedyś się kończy, ale zawsze jest to zaskoczenie".
Zmiany dotarły również do naszej redakcji. Kolega z biurka obok narzekał na zbyt powolne działanie usługi, inna osoba nie mogła w ogóle rozeznać się w przemodelowanym wyglądzie nowego Gmaila. Dlatego poniżej przedstawiamy garść porad, co zrobić, by zmiana przeszła nam w miarę bezboleśnie.
Przedłuż korzystanie ze starej wersji
Metoda najprostsza, bo wymagająca dosłownie dwóch kliknięć. Po wciśnięciu koła zębatego (czyli ustawień) jako pierwsza na liście znajduje się opcja "przywróć starego Gmaila". Nie ma oczywiście problemu z powrotem do nowszej wersji – po prostu robimy te same kroki, z jedną różnicą. Tym razem komenda brzmi "spróbuj nowego Gmaila".
Trzy rodzaje widoku
Nowy Gmail pozwala również na ustawienie tego, jak szczegółowo wyświetlane są nasze wiadomości w skrzynce. Do wyboru mamy trzy opcje: domyślny, wygodny i kompaktowy. Każdy z nich różni się liczbą szczegółów. W pierwszym widzimy nie tylko załączniki, ale i typ dodanego pliku. Drugi i trzeci są do siebie bliźniaczo podobne, z tą różnicą, że belki w komfortowym stylu są nieco większe i zajmują więcej miejsca. Dodatkowo na główny plan wysunięto opcję drzemki – jeśli chcemy przeczytać maila później, wystarczy ustawić odpowiednią godzinę, a Gmail go wyświetli.
Dodatki i wtyczki
Na prawym boku ekranu znajdziemy teraz zakładkę do wtyczek, które możemy wykorzystać w naszej pracy z pocztą Google. Jest to rozwiązanie skierowane głównie do biznesu, bo obsługiwane przez Gmaila programy to głównie rzeczy związane z komunikacją ze współpracownikami, namierzania i obserwowania maili bądź tworzenia zadań i odpowiednich projektów.
Możliwości pracy Offline
Gmail pozwala nam również na łatwiejszą pracę bez internetu. Trzeba jednak zaopatrzyć się w najnowszą wersję przeglądarki Chrome, by w pełni korzystać z tych możliwości. W trybie pracy offline możemy bez problemu pisać nowe maile, usuwać stare, odczytywać zaległe i przesuwać je między folderami. Dodatkowo dzięki sztucznej inteligencji otrzymamy powiadomienia o zaległych wiadomościach, na które zapomnieliśmy odpowiedzieć. Te "szturchnięcia" można dowolnie edytować do naszych potrzeb.
Bezpieczna poczta
Dla tych, którzy pragną zachować maksymalne bezpieczeństwo korespondencji, udostępniono Tryb Poufny. Zaznaczamy go w naszej wiadomości podczas pisania i dzięki temu wiadomość ma ustawioną przez nas datę ważności, do tego nie można przesłać jej dalej, pobrać ani skopiować. Gmail oczywiście słynął wcześniej z bardzo mocnych filtrów antyspamowych i ostrzeżeń przed mailami phishingowymi, teraz ostrzeżenia mają być jeszcze większe, aby mieć pewność, że nie wyślemy naszych danych oszustom.