Nowy atak na miliony smartfonów. Zagrożone telefony Samsunga, Sony, Huawei

Nowy atak na miliony smartfonów. Zagrożone telefony Samsunga, Sony, Huawei
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

28.08.2018 11:23, aktual.: 28.08.2018 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lista telefonów podatnych na atak jest znacznie dłuższa i składa się w sumie z 11 producentów. To bardzo zła wiadomość dla właścicieli sprzętów z Androidem.

Zagrożone są telefony od takich producentów: ASUS, Google, HTC, Huawei, Lenovo, LG, LineageOS, Motorola, Samsung, Sony, ZTE.

Na czym polega atak? Jak pisze Niebezpiecznik, nowa metoda odkryta przez specjalistów wykorzystuje komendy AT - służące do komunikacji z modemem. Te są wbudowane w dzisiejsze smartfony, dzięki czemu telefony mogą łączyć się z internetem przez sieć komórkową. Sęk w tym, że producenci sprzętu dodają swoje własne komendy, które jednak mogą zostać wywołane również przez cyberprzestępców.

Teoretycznie przestępca musi mieć zdalny dostęp do telefonu, żeby móc przeprowadzić atak. Są jeszcze jednak inne furtki, o czym Niebezpiecznik pisze: trzeba zainfekować komputer ofiary albo podmienić ofierze ładowarkę na złośliwą. Wszystko dlatego, że kable USB również mogą służyć do infekowania urządzeń.

Za pomocą komend przestępca może ominąć zabezpieczenia Androida, wykraść dane użytkownika czy też zainstalować złośliwe oprogramowanie. Wprawdzie atak jest bardziej skomplikowany niż naklejenie nalepki na bankomat, ale fakt, że na tę metodę podatnych jest miliony urządzeń powinien niepokoić.

Jak się chronić? Wgrać najnowszą aktualizację systemu. Co jest złą wiadomością dla właścicieli starszych urządzeń, których producenci już nie wspierają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)