Nowe wersje oprogramowania Adobe

Nowe wersje oprogramowania Adobe

Nowe wersje oprogramowania Adobe
Źródło zdjęć: © Adobe
24.11.2009 10:59

Firma Adobe poinformowała, że w Adobe Labs są już dostępne wersje beta oprogramowania Adobe AIR 2 i Adobe Flash Player 10.1 do systemów operacyjnych Windows, Mac i Linux. Flash Player 10.1 jest także dostępny do netbooków z procesorami x86. Przewiduje się, że w 2010 r. będzie dostępny na wielu różnych smartfonach i innych urządzeniach mogących się łączyć z Internetem

Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 dają się łatwo uaktualniać na wszystkich obsługiwanych platformach, co umożliwia szybkie wprowadzanie innowacji, które umożliwiają rozwój Internetu.

Adobe AIR 2 bazuje na sukcesie oprogramowania AIR 1.0. które zostało już zainstalowane na przeszło milionie komputerów stacjonarnych i jest stosowane przez wiele największych firm, takich jak Atlantic Records, DIRECTV, FedEx, The New York Times Company i salesforce.com. AIR 2 umożliwia programistom tworzenie rozbudowanych funkcjonalnie aplikacji w środowisku komputerów biurkowych oraz łatwe dodawanie funkcji AIR 2 w celu uaktualnienia aplikacji AIR 1.0. Nowe funkcje AIR 2 obejmują m.in. rozszerzoną obsługę urządzeń pamięci masowej i rodzimych procesów aplikacji, a także połączeń równorzędnych i sieci opartych na protokole UDP.

Obraz
© (fot. Adobe)

Flash Player 10.1 to opracowana w ramach projektu Open Screen pierwsza jednolita wersja środowiska uruchomieniowego opartego na przeglądarce, umożliwiająca w pełni funkcjonalne przeglądanie w Internecie aplikacji, treści i filmów wideo HD na różnych komputerach biurkowych i innych urządzeniach. Flash Player 10.1 wykorzystuje nowe opcje przesyłania multimediów w postaci strumieniowej transmisji HTTP oraz ochronę treści, jaką zapewnia Adobe Flash Access 2.0. Ponadto Flash Player 10.1 - tam, gdzie to jest możliwe - wykorzystuje sprzętowe dekodowanie wideo w formacie H.264 na komputerach, netbookach i urządzeniach mobilnych z systemem Windows, co wydłuża czas pracy akumulatora i zapewnia znakomitą jakość odtwarzania.

Adobe AIR i Flash Player oferują aplikacje internetowe w wielu kontekstach

Wykorzystując Platformę Adobe Flash miliony projektantów i programistów tworzą bogate treści internetowe, filmy wideo i aplikacje uruchamiane w przeglądarce za pomocą programu Adobe Flash Player. Dzięki technologii Adobe AIR, bez ograniczeń jakie nakłada przeglądarka, Flash Player 10.1 i Adobe AIR 2 umożliwiają wykorzystywanie tych samych kodów, zasobów, platform, narzędzi i usług do tworzenia najbardziej ekspresyjnych aplikacji, treści i filmów wideo do przeglądarki i komputerów, a w przyszłości również na platformy mobilne.

Rozwój aplikacji RIA i przetwarzania w sieci (cloud computing) oraz rosnące zróżnicowanie urządzeń używanych do łączenia się z Internetem powodują wzrost zapotrzebowania na aplikacje kontekstowe, które wykorzystują specyficzne funkcje systemów operacyjnych i urządzeń. Platforma Flash umożliwia programistom tworzenie aplikacji kontekstowych dla użytkowników wielu różnych urządzeń, a zarazem zachowuje spójny odbiór treści i sposób obsługi charakterystyczny dla danego urządzenia.

Obsługa funkcji multi-touch i „gestów” na ekranach dotykowych

Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 wprowadzają innowacje i optymalizację w urządzeniach mobilnych i komputerach biurkowych. Projektanci i programiści mogą na przykład tworzyć zupełnie nowe typy aplikacji, które wykorzystują funkcje multi-touch i gesty w urządzeniach z ekranem dotykowym. Zamiast używania myszy, użytkownik może komunikować się z treściami i aplikacjami przez dotykanie ekranu.

Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 - dostępność

• Przedpremierowe wersje beta oprogramowania Adobe AIR 2 i Adobe Flash Player 10.1 są już dostępne do bezpłatnego pobrania z serwisu Adobe Labs.

•. Wersja Adobe AIR 2 beta jest oferowana do systemów operacyjnych Windows 7, Windows Vista , Windows XP, Windows Server 2003, Windows 2000, Mac OS X i Linux.

•. Adobe Flash Player 10.1 jest dostępny do komputerów biurkowych z systemami operacyjnymi Windows, Macintosh i Linux oraz do notebooków z procesorami x86.

• Publiczna wersja beta programu Adobe Flash Player 10.1 do systemu Palm webOS będzie dostępna jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że wersja do systemu Google Android będzie dostępna w 2010 r. Ponadto firmy Adobe i RIM poinformowały o nawiązaniu współpracy w celu udostępnienia programu Flash Player na smartfonach Blackberry.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)