Nowe oszustwo z fałszywą loterią. Organizatorem jest Lidl, a nagrody rozdaje… Auchan

Nowe oszustwo z fałszywą loterią. Organizatorem jest Lidl, a nagrody rozdaje… Auchan

Nowe oszustwo z fałszywą loterią. Organizatorem jest Lidl, a nagrody rozdaje… Auchan
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lidl
Adam Bednarek
18.11.2019 10:44, aktualizacja: 18.11.2019 12:00

Cyberprzestępcy po raz kolejny podszywają się pod sieć sklepów Lidl. Do przekrętu wykorzystano też markę Auchan. Oszuści obiecują nagrodę w postaci iPhone'a 11.

Nowe oszustwo, o którym pisze serwis CERT Orange, jest przedziwne. Cyberprzestępcy na pierwszy rzut oka się nie przyłożyli. Chociaż organizatorem rzekomej loterii, w której do wygrania jest iPhone 11, jest Lidl, to otwierając paczki z "nagrodą" zobaczymy logo Auchan.

Co więcej, po odpowiedzi na konkursowe pytania (nieważne co się kliknie - zawsze odpowiedź będzie poprawna) pierwsze losowanie nagrody okazuje się porażką. Dopiero druga próba jest sukcesem. Tyle że wówczas przestępcy informują o dostaniu się do "przedpremierowych testów" iPhone'a 11. Sęk w tym, że telefon od dawna jest na rynku. A my mieliśmy go po prostu wygrać, a nie testować.

Możemy się zastanawiać, czy ta rażąca niedbałość jest efektem bezczelności ("Nieważne co wpiszemy, ludzie i tak we wszystko uwierzą"), czy może celowym zagraniem, jak w klasycznym przekręcie nigeryjskim. Oszustwo jest absurdalne i niewiarygodne, bo takie ma być. Kluczowe jest dotarcie do dużej liczby osób z głupim komunikatem. To zwiększa szanse na to, że osoby, które klikną, będą naiwne i prawdopodobnie dadzą się wkręcić.

Na tym to właśnie polega. Żeby "zgarnąć" nagrodę należy tylko… opłacić przesyłkę. Kwota jest niewielka, raptem 1-2 euro, więc dla niektórych nie będzie to problem. Oczywiście o żadnym prezencie mowy być nie może. Wchodząc na stronę z płatnością możemy zapisać się do płatnej usługi - podobnie było w przypadku niedawnego przekrętu, gdzie informacja o subskrypcji była niezbyt widoczna - lub w najgorszym wypadku stracić wszystkie oszczędności. Serwis płatniczy może być podstawiony, by dzięki temu oszuści przejęli numery karty.

Jak się chronić? Przede wszystkim nie wierzyć w atrakcyjne konkursy. Jeśli natkniemy się na komunikat o wygranej, sprawdźmy na stronie rzekomego organizatora, czy rzeczywiście taki konkurs istnieje. Pamiętajmy też, że żadna szanująca się firma raczej nie będzie wymagać opłat za wysłanie nagrody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)