Nowe iMaki - już od 5 tys. zł

Nowe iMaki - już od 5 tys. zł

Nowe iMaki - już od 5 tys. zł
Źródło zdjęć: © Apple
21.08.2007 15:30, aktualizacja: 21.08.2007 15:52

W trakcie zorganizowanej we wtorek w jednym z warszawskich hoteli konferencji prasowej przedstawiciele Apple Europe oficjalnie zaprezentowali nowości w ofercie koncernu z Cupertino. O odnowionych komputerach iMac oraz nowych wersjach pakietów oprogramowania iWork oraz iLife informowaliśmy w minionych tygodniach, zaś dziś poznaliśmy ich ceny na polskim rynku.

W artykule Nowości Apple'a - aluminiowe iMaki, szybszy Mac Mini, odświeżone aplikacje - http://www.digit.pl/news/119250.html przybliżyliśmy zarówno nowe konfiguracje komputerów iMac oraz podaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące pakietów iLife '08 i iWork '08. Uczestnikom konferencji pokazano trzy komputery z nowej linii iMaków ( jeden posłużył prowadzącym do przeprowadzenia multimedialnych prezentacji dotyczących wszystkich nowych produktów ). Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Nowe iMaki są już dostępne w Polsce w autoryzowanych punktach sprzedaży. 20-calowy iMac z procesorem 2.0 GHz kosztuje 4999 zł brutto, 20-calowy iMac 2,4 GHz kosztuje 6299 zł brutto, natomiast 24-calowy iMac 2,4 GHz kosztuje 7399 zł z VAT. Warto dodać, że na życzenie nabywcy w iMaku może znaleźć się procesor Intel core 2 Duo Extreme taktowany z częstotliwością 2,8 GHz.

Oprócz tego CPU jako opcjonalne, dostępne są następujące komponenty:
- w iMaku 24" - do 4 GB pamięci DDR2 SDRAM i dysk twardy 1TB Serial ATA,
- w iMaku 20" 2,4 GHz - do 4 GB pamięci DDR2 SDRAM i dysk twardy 750 GB Serial
- w iMaku 20" 2,0 GHz - do 4 GB pamięci DDR2 SDRAM i dysk twardy do 500 GB Serial ATA
Dodatkowe opcje: nowa klawiatura bezprzewodowa Apple Wireless Keyboard i mysz Mighty Mouse; AirPort Express i AirPort Extreme Base Station ( teraz z Gigabit Ethernet ); wstępnie zainstalowane kopie iWork '08, Logic Express 7, Final Cut Express HD 3.5 i Aperture 1.5.

Nowa klawiatura bezprzewodowa Apple Wireless Keyboard pojawi się pod koniec sierpnia i będzie dostępna także jako produkt samodzielny.

Obraz
© iMac, zobacz galerię (fot. Apple)

iWork '08, czyli zestaw aplikacji biurowych, składa się teraz z trzech programów - do obecnych już w poprzednich wydaniach narzędzi do edycji tekstu ( Pages ) i tworzenia prezentacji ( Keynote ) dołącza arkusz kalkulacyjny Numbers. Do nowości w Keynote należą m.in nowe efekty tekstowe, nowe efekty przejść między slajdami, funkcja Instant Alpha ( wycięcie tła z fotografii ), proste animacje i nowe szablony slajdów. Jedną z najważniejszych nowości w Pages wydaje się być pasek kontekstowy, wyświetlający różne opcje edycyjne w zależności od aktualnie zaznaczonego obiektu. Ponadto Pages oferuje pracę w dwóch trybach - edycja tekstu, oraz edycja struktury elementów dokumentu. Numbers charakteryzuje się zastosowaniem inteligentnych tabel ( każda z nich to autonomiczny arkusz z nagłówkiem, stopką i opcją sortowania i filtrowania komórek ), oferuje 150 funkcji obliczeń, możliwość tworzenia dynamicznych wykresów 2D i 3D.

iWork '08 kosztować będzie 329 zł ( pakiet rodzinny iWork '08 - 399 zł brutto ).

iLife '08 ( pakiet programów multimedialnych ) oferuje odnowioną wersję narzędzia do zarządzania kolekcją zdjęć, iPhoto oraz poprawiony prosty wideoedytor iMovie. Nowością w iPhoto '08 jest m.in. opcja katalogowania zdjęć wg "wydarzeń" ( Events - zdjęcia grupowane są w jedno "wydarzenie" w oparciu o datę wykonania - do jednego takiego folderu wchodzą ujęcia wykonane w ciągu 24 godzin, choć można oczywiście zmienić sposób grupowania ). Nową opcją jest również Hide Photos, ukrywająca wybrane pliki. W iMovie '08 znalazła się m.in. opcja pozwalająca na publikację stworzonego filmu bezpośrednio w serwisie YouTube czy w webowej galerii w ramach usługi .Mac ( .Mac Web Galery służy zresztą także do publikacji i dzielenia się zdjęciami w Sieci ).

iWeb '08 ( tworzenie stron WWW ) wyposażono w opcje dodawania do stron interaktywnych widgetów ( np. Google Maps ) oraz reklam Google AdSense, jak również plików multimedialnych z Sieci. GarageBand '08 ( studio muzyczne ) niezaawansowanym użytkownikom oferuje opcję Magic GarageBand ( sklejanie utworów z gotowych samli ), a ponadto możliwość nagrywania w trybie multi-take w celu przechwycenia najlepszego wykonania oraz m.in. obsługę 24-bitowych interfejsów audio.

Pakiet iLife '08 kosztuje 289 zł brutto, zaś pakiet rodzinny programu iLife '08 ( Family Pack ) - 359 zł brutto.

Zmiany nie ominęły także usługi .Mac, która zamiast dotychczasowego 1 GB oferuje teraz 10 GB miejsca na serwerze oraz jest ściślej zintegrowana z wymienionymi wyżej aplikacjami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)