Nowe elementy HTML 5

Nowe elementy HTML 5

24.09.2007 11:00

World Wide Web Consortium opublikowało w ostatnim czasie szkic roboczy specyfikacji HTML 5. HTML 5 nie będzie aplikacją XML, lecz zmodyfikowanym HTML-em, w którym uwzględniony zostanie błyskawiczny rozwój Internetu, szczególnie od połowy bieżącego dziesięciolecia. Hasłowo ujmując, ma to być HTML następnej generacji, zwany też Web Applications 1.0. Tradycyjny webmaster bez trudu rozpozna znajome od lat polecenia, które nie zmienią swojego znaczenia i zapewne też implementacji w przeglądarkach.

Jak wiedzą zapewne wszyscy webmasterzy, rozwój HTML zatrzymał się w 1999 roku na etapie HTML 4.01. Zaraz potem pojawiły się pierwsze próby z XHTML, który od poprzednika różnił się tym, że nowy język miał być członkiem rodziny XML, a zatem strony zbudowane za pomocą XHTML mogły bezpośrednio wymieniać informacje z innymi aplikacjami XML, jak MathML, CheML itd.

Idea słuszna, jednak rzeczywistość internetowa okazała się inna - implementacja XHTML w przeglądarkach trwa po dziś dzień, a najbardziej opóźniony jest Internet Explorer, który ze względu na swoją absolutną dominację de facto zahamował cały proces. W ostatnich latach Firefox i Opera odebrały już 1/3 rynku liderowi, wprowadzając po drodze obsługę nowego języka, jednak rynek ten jest nadal bardzo rachityczny i w gruncie rzeczy możemy mówić o porażce promowanych przez World Wide Web Consortium rozwiązań. Zapewne w następnych latach będzie się to stopniowo zmieniać, ale na razie zdecydowanie dominuje tradycyjny HTML, obudowywany niekiedy językami skryptowymi typu server-side, jak ASP czy PHP.

Niespodzianką stała się pod koniec ubiegłego roku decyzja Tima Berners-Lee, szefa W3C, który zapowiedział wznowienie prac nad językiem HTML, tak by w 2010 roku wprowadzić na rynek HTML 5. Powstała w tym celu specjalna grupa robocza, Web Hypertext Application Technology Working Group ( WhatWG ), która pracuje nad rozwojem klasycznego HTML.

Po staremu

Pozostanie na przykład tradycyjne polecenie DIV, polubione w ostatnich latach przez webmasterów jako narzędzie do tworzenia layoutów witryn, ale jego zastosowania będą stopniowo redukowane, gdyż w HTML 5 pojawią się takie polecenia, jak section, header, footer i nav. Wreszcie ma być rozwiązany uciążliwy problem zagnieżdżania plików multimedialnych, za sprawą video i audio.

Przyjrzyjmy się kilku propozycjom

Polecenie Section jest rozumiane jako część jakiejś szerszej całości, np. fragment strony poprzedzony własnym śródtytułem. Header oznacza nagłówek sekcji, rozumiany podobnie jak nagłówek strony w edytorze tekstów. Nie należy go oczywiście mylić z Head, czyli częścią nagłówkową strony, gdzie umieszczane są informacje Meta. Footer, analogicznie, jest traktowany podobnie jak stopka strony w edytorze tekstów.
Nav jest sekcją zawierającą zbiór odsyłaczy o charakterze nawigacyjnym.

Polecenie Article jest ukłonem w stronę blogów i ma oznaczać wydzielony fragment, jak np. wpis w blogu.

< body>

Mokka mit Schlag< /h1>
< /header>

Spring Comes ( and Goes ) in Sussex County< /h2>

But does it count for your life list?< /h2>

Seems you can now go bird watching via the Internet. I haven't been able to test it out yet ( 20 user limit apparently ) but this is certainly cool. Personally, I can't imagine it replacing actually being out in the field by any small amount. On the other hand, I've always found it quite sad to meet senior birders who are no longer able to hold binoculars steady or get to the park. I can imagine this might be of some interest to them. At least one elderly birder did a big year on TV, after he could no longer get out so much. This certainly tops that.< /p> < /article>

  • < a href="/blog/comment-policy/">Comment Policy< /a>< /li>
    • < a href="/blog/todo-list/">Todo List< /a>< /li>

Copyright 2007 Elliotte Rusty Harold< /p>

Jak widać, polecenia te będą zastępować używane dziś w tej roli polecenie Div, którego znaczenie zostanie zredukowane. Wyraźnie tu widać semantyczne podejście do struktury strony. Polecenie &Aside& jest czysto semantycznym elementem, które pozwoli wydzielić jakiś całkiem odrębny fragment, np. komentarz, notka, wskazówka itp.

.xf-value< /h3>

The < code type="inline">.xf-value< /code> selector used here styles the input field value but not its label. This is actually inconsistent with the current CSS3 draft. The example really should use the < code type="inline">::value< /code> pseudo-class instead like so:

Element _ Figure _ będzie oznaczał blok zawierający ilustrację, ale także od razu podpis pod nią, co jest niewątpliwie cennym uzupełnieniem dotychczasowego HTML.

< figure id="fig2">
Figure 2. Install Mozilla XForms dialog< /legend>

Obraz

Dialog to polecenie, które pozwoli wydzielić rozmowę między osobami.

< dialog>
Costello
Look, you gotta first baseman?
Abbott
Certainly.
Costello
Who's playing first?
Abbott
That's right.
Costello
When you pay off the first baseman every month, who gets the money?
Abbott
Every dollar of it.

Mark ( m ) jest elementem liniowym, które wyróżni jakiś fragment tekstu w obrębie akapitu.

< p>I also have some < m>kitten< /m>s who are visiting me these days. They're really cute. I think they like my garden!< /p>

Time jest poleceniem semantycznym wskazującym jakiś konkretny moment.

Our first date was < time datetime="2006-09-23">a saturday< /time>.< /p>

Semantyczne polecenie _ Meter _ reprezentuje wartość numeryczną w obrębie jakiegoś zakresu wartości - element ten będzie wykorzystywał opcjonalne atrybuty value, min, low, high, max, optimum.

An entry level programmer in Silicon Valley can expect to start around 90,000< /meter> per year.

Polecenie Progress reprezentuje postęp jakiegoś procesu, wskazując bieżącą wartość i stan docelowy.

Downloaded: < progress value="1534602" max="4603807">33%< /progress>

Wreszcie dostrzeżono problem z multimediami, które w Internecie traktowane są przez producentów rozmaitych rozwiązań w sposób niemal dowolny. Polecenia _ Audio _ i _ Video _ będą się posługiwały atrybutem Src wskazującym położenie odtwarzanego pliku audio lub wideo, a także dodatkowymi atrybutami Autoplay i Loop. Obowiązkowo ma być odtwarzany format Wav, inne są opcjonalne.

Element Details jest semantycznym wydzieleniem fragmentu tekstu zawierającego jakieś konkretne szczegóły, np. dane osobowe czy adres.

< details>
[Sibley, 2000]< /legend>

Sibley, David Allen, The Sibley Guide to Birds, ( New York: Chanticleer Press, 2000 ) p. 247

Polecenie _ Datagrid _ wydziela uporządkowane informacje i ma współdziałać z takimi poleceniami, jak Table czy List, szczególnie na stronach dynamicznych.

Polecenie _ Menu _ będzie służyć jako rama dla zbioru poleceń Command wywołujących jakieś akcje; jak widać, to odmienne znaczenie niż w przypadku znanego z HTML 2.0 i dawno już wycofanego polecenia Menu.

Obecny stan propozycji World Wide Web Consortium pokazuje wyraźnie, że specyfikacja pójdzie bardziej w kierunku semantycznego spojrzenia na strony, aczkolwiek nie będzie oczywiście zmieniać w radykalny sposób samego języka, który w obecnej postaci będzie także w pełni aktualny. Webmasterzy będą mogli jednak uprościć kodowanie, uczynić je bardziej jasnym i przejrzystym.

Wszystko będzie oczywiście zależało od twórców przeglądarek, w jaki sposób i jak szybko zaimplementują nowe propozycje - ostatnie lata pokazywały, że twórcy Firefoksa i Opery, a właściwie napędzających je silników Gecko i Presto, znacznie bardziej przykładali się do implementacji ustaleń W3C. Być może Microsoft, nauczony porażką Internet Explorera w ostatnich dwóch latach, tym razem nie zaśpi i na czas wprowadzi interpretację nowych poleceń. Mamy jeszcze trzy lata do godziny zero.

Ciekawe będzie też, jak ułożą się wzajemne stosunki HTML 4 i XHTML, jako że przecież nie sposób zaprzeczyć zaletom integracji, wzajemnej wymiany informacji między językami opartymi na XML, do których należy XHTML. Życie pokaże, na ile World Wide Web, zdominowana dziś przez blogi, zauważy te korzyści.

W artykule korzystałem z:

Elliotte Rusty Harold :
New elements in HTML 5 - http://www.ibm.com/developerworks/library/x-html5/?ca=dgr-lnxw01newhtml

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)