Nowa wiedza o bocianach. Wytwarzają... glebę

Jak informuje Nauka w Polsce PAP, w gniazdach bociana białego powstaje… nowa gleba. Wytwarzają ją same ptaki, które "latami kumulują tam materię organiczną i nieorganiczną". Wiedza ta wynika z badań autorstwa naukowców z UR w Krakowie i PTOP.

 Bociany na gnieździe. Gora Strekowa, 24.07.2020.
Bociany na gnieździe. Gora Strekowa, 24.07.2020.
Źródło zdjęć: © Anatol Chomicz / Forum | RM, Anatol Chomicz / Forum

Mowa tu o dosłownym wytwarzaniu nowej gleby bez udziału skały macierzystej i bez kontaktu z gruntem. Jak pisze Nauka w Polsce PAP, badacze nazywają tę glebę ornitogeniczną, co oznacza, że powstała ona przy przeważającym współudziale ptaków.

Gniazda bocianów zrobione są z patyków, gałęzi, darni i obornika oraz czasem śmieci. Materiały te później rozkładają się i tworzą coś na kształt zbitego walca wewnątrz gniazda, które, jak mówią naukowcy, wykazuje cechy gleby. 

Doskonałe środowisko

Autorzy badania stwierdzają, że, "bociany korzystają z gniazd przez wiele lat, nierzadko ponad pół wieku, rozbudowując je każdego roku, przez co mogą osiągać imponujące rozmiary i masę przekraczającą 1,5 tony". Kolejne sezony korzystania z tego samego gniazda przez bociany skutkuje dostarczeniem nowych porcji materiału organicznego: pozostałościami pokarmu, odchodami i wypluwkami. 

Badacze przeanalizowali skład bocianiej gleby i doszli do wniosku, że jej odczyn jest kwaśny i jest ona bogata w składniki pokarmowe takie jak wapń, magnez, sód oraz potas, ale i metale ciężkie. To czyni ją "doskonałym środowiskiem do życia dla wielu mikroorganizmów".

Źródło artykułu:PAP
wiadomościzwierzętaśrodowisko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)