Nowa mutacja koronawirusa zagrożeniem dla tworzonych szczepionek? Naukowcy próbują to wyjaśnić
Międzynarodowy zespół badaczy twierdzi, że odkrył pierwsze dowody "znaczącej" mutacji koronawirusa. Jest to niepokojące, ponieważ może sprawić, że dotychczas poczynione postępy w pracach nad szczepionką na SARS-CoV-2 okażą się daremne.
15.04.2020 15:00
O najnowszym badaniu, które pojawiło się na stronie biorxiv.org, informuje New York Post. Naukowcy wyizolowali szczep wirusa z pobranych próbek i poddali go szczegółowym analizom. Ustalili, że mutacja zmniejsza zdolność infekcji do wiązania się z receptorem ACE2, czyli enzymem występującym w płucach.
Zdaniem badaczy odkrycie tej mutacji budzi obawy, że obecnie podejmowane wysiłki na rzecz stworzenia skutecznej szczepionki mogą okazać się daremne. Będzie to problematyczne, jeśli w przyszłości pojawią się kolejne mutacje koronawirusa.
Koronawirus: Wyniki badania wymagają weryfikacji
Wyniki badania nie zostały jeszcze zweryfikowane. Ich publikacja na stronie biorxiv.org oznacza, że nie przeszły rygorystycznego procesu oceny i recenzowania, które są wymagane w przypadku artykułów pojawiających się w czasopismach naukowych. Publikacja badań w taki sposób umożliwia naukowcom prowadzenie debaty na dany temat, co może okazać się niezwykle pomocne w obliczu obecnej pandemii koronawirusa.
Naukowcy odpowiedzialni za badanie podkreślają jednak, że SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, ma niski wskaźnik mutacji.
Zdania ekspertów są podzielone
Jenna Macciochi, wykładowca immunologii z University of Sussex, która nie pracowała nad badaniem, w rozmowie z portalem Newsweek przyznała, że odkrycie jest godne uwagi, ale nie sądzi, że wysiłki na rzecz opracowania skutecznej szczepionki będą utrudnione. Podkreśla również, że niewielkie mutacje dotyczą większości wirusów.
Podobnego zdania jest Benjamin Neuman, profesor z Texas A&M University, który w rozmowie z South China Morning Post powiedział, że ciągła mutacja koronawirusa oznacza tylko, że szczepionka będzie wymagać okresowych testów i aktualizacji.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.