Nowa luka w Adobe Flash - łaty jeszcze nie ma

Nowa luka w Adobe Flash - łaty jeszcze nie ma

Nowa luka w Adobe Flash - łaty jeszcze nie ma
12.04.2011 14:33

Kaspersky Lab poinformował o pojawieniu się zagrożenia wykorzystującego nową lukę w programie Adobe Flash, która umożliwia cyberprzestępcy uruchomienie dowolnego kodu na atakowanym komputerze. Firma Adobe nie opublikowała jeszcze łaty likwidującej tę lukę.

Niemal miesiąc temu analitycy z Kaspersky Lab ostrzegali o luce „zero-day”. (czyli takiej, dla której nie powstała jeszcze łata i może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców) w programie Adobe Flash. Szkodliwe pliki SWF były osadzane w arkuszach programu Microsoft Excel.

Teraz przyszła kolej na aplikację Microsoft Word. Przechwycony przez ekspertów z Kaspersky Lab szkodliwy plik DOC ma wiele wspólnego ze zainfekowanym arkuszem Excela wykorzystywanym w poprzednim ataku. W zainfekowanym dokumencie Worda osadzony jest plik SWF wykorzystujący lukę w Adobe Flash do zainstalowana szkodliwego programu na atakowanym komputerze. Nawet jeżeli za nowym zagrożeniem nie stoi ta sama grupa cyberprzestępcza, to z pewnością zostało ono w dużej mierze zainspirowane działaniami sprzed miesiąca.

Cyberprzestępcy wykorzystują Worda do przeprowadzania ataków, ponieważ pozwala to na łatwe infekowanie komputerów za pośrednictwem poczty e-mail. Dlatego, po otrzymaniu nieoczekiwanych plików DOC należy zachować szczególną ostrożność, a także dokonać ich dodatkowego skanowania antywirusowego.
W ataku wykorzystywany jest backdoor otwierający tylne drzwi do zainfekowanego komputera. Szkodnik działa „po cichu”, aby użytkownik nie zorientował się, że jego komputer padł ofiarą ataku.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)