Nowa funkcja na Facebooku budzi obawy o utratę prywatności

Nowa funkcja na Facebooku budzi obawy o utratę prywatności

Nowa funkcja na Facebooku budzi obawy o utratę prywatności
Źródło zdjęć: © facebook
20.12.2010 11:42

Sophos przypomina użytkownikom Facebooka o aktualizowaniu swoich ustawień prywatności na portalu społecznościowym, jako że Facebook ogłosił najnowszą kontrowersyjną funkcję na portalu. Sieć społecznościowa uruchamia automatyczne tagowanie zdjęć, początkowo w Stanach Zjednoczonych, ale docelowo, w ciągu kilku najbliższych miesięcy, funkcja ma być dostępna dla reszty globu.

Oprogramowanie służące do rozpoznawania twarzy pozwoli na skojarzenie twarzy osób na zdjęciach z innymi fotografiami, na których się pojawią. Proces tagowania nie będzie całkowicie automatyczny, ponieważ tagi to tylko sugestie, ale użytkownicy będą identyfikowani domyślnie.

W momencie, gdy użytkownicy zostaną zidentyfikowani przez jednego ze swoich znajomych, istnieje ryzyko że Facebook zidentyfikuje zdjęcie dla pozostałych znajomych. Nawet osoby, które nie mają konta na Facebooku lub te, które nie wyrażają chęci zdradzania swojej tożsamości mogą zostać zidentyfikowane.

Obraz

"Nowa funkcja może być ciekawa dla osób, które chętnie udostępniają każdy detal w sieci społecznościowej, ale z pewnością nie dla tych, które preferują zachować anonimowość," powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. "Facebook powinien pozwalać użytkownikom wybierać funkcje, z których chcą korzystać zanim zostaną uaktywnione. Ostatnia ankieta Sophos wykazała, że aż 90. użytkowników Facebooka chciałoby, żeby wszystkie funkcje sieci społecznościowej były dostępne w modelu opt-in (domyślnie wyłączone). Wraz z pojawieniem się nowej funkcji, powiedziałbym że procent ten może wzrosnąć."

Jeśli użytkownicy nie chcą skorzystać z tej funkcji, będą musieli ją deaktywować. Śledzenie nowych funkcji portalu i dbanie na bieżąco o ustawienia prywatności na Facebooku to kluczowe elementy ochrony prywatnych informacji online.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)