Nowa farba blokująca fale radiowe

Nowa farba blokująca fale radiowe28.01.2009 10:38
Nowa farba blokująca fale radiowe
Źródło zdjęć: © WP.PL

Japońscy naukowcy opracowali nowy skład farby, której zadaniem jest blokowanie fal radiowych. Dzięki temu możliwe będzie np. blokowanie sieci bezprzewodowych pracujących w standardzie WiFi oraz ich wpływu na otoczenie.

Blokowanie fal elektromagnetycznych możliwe jest wtedy, kiedy pole magnetyczne wpada w ten sam zakres częstotliwości co fala. Materiały absorbujące fale są z reguły wykonane z tlenków żelaza, jednak ich poziom tłumienia fal elektromagnetycznych nie wystarcza do tłumienia transmisji o wysokich częstotliwościach. Ich zakres kończy się bowiem na poziomie około 48 GHz.

Inżynierom z Uniwersytetu w Tokio udało się opracować nowy tlenek, którego składnikiem jest aluminium i żelazo. Dzięki temu umożliwia on tłumienie fal o częstotliwości do czterech razy większych - w temperaturze pokojowej do 182 GHz. Został on wykorzystany do stworzenia farby, która umożliwi izolowanie pomieszczeń od wpływu fal elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości. Dzięki temu będzie mogła być zastosowana w budynkach medycznych, laboratoriach czy samolotach, gdzie wpływ takich fal może być szczególnie niebezpieczny.

Shin-ichi Ohkoshi, stojący na czele zespołu odpowiedzialnego za stworzenie nowego tlenku, powiedział, że obecnie trwają rozmowy z jedną z firm chemicznych nad wyprodukowaniem 100-kilogramowych próbek takiej farby. Stwierdził on także, że koszt jej produkcji jest relatywnie tani i wynosić będzie około 14 dolarów za kilogram.

Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania nad wynalazkiem pozwolą na kolejne zwiększenie jego możliwości "blokujących".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)