Nowa broń marynarki USA? Ma uniemożliwiać mówienie
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych opracowała urządzenie, które ma za zadanie uciszać rozmówców. Rozwiązanie jest opisywane jako nieśmiercionośna broń.
03.09.2021 11:06
Urządzenie nazywa się AHAD, co rozwija się jako Acoustic Hailing and Disruption. Broń jest opisywana jako ręczny system akustyczny do zakłócania mowy. Patent, jak donosi serwis New Sciencist, został opisany już trzy lata temu, ale odkryto go dopiero w tym roku.Zasada działania AHAD jest bardzo prosta: urządzenie powtarza każde słowo wypowiadane przez daną osobę, utrudniając jej mówienie. Jak to możliwe?
Nieśmiercionośna broń odtwarza każde zarejestrowane słowo w ciągu milisekund, zakłócając w ten sposób koncentrację rozmówcy. W efekcie "cel ataku" zostaje zniechęcony do kontynuowania swojej wypowiedzi.
Nowa broń US Navy?
Ręczny system akustyczny został opracowany przez inżynierów z Naval Surface Warfare Center – Crane Division, ośrodka badawczo-rozwojowego marynarki wojennej USA w stanie Indiana. W zgłoszeniu patentowym urządzenie działanie AHAD zostało opisane w następujący sposób:
Mowa obiektu jest do niego kierowana z powrotem dwukrotnie – raz natychmiast i raz po krótkim opóźnieniu. To opóźnienie tworzy efekt lokalny, który zmienia sposób postrzegania własnego głosu przez rozmówcę. W normalnej mowie mówca słyszy własne słowa z niewielkim opóźnieniem, a ciało jest przyzwyczajone do tego sprzężenia zwrotnego. Wprowadzając kolejne źródło sprzężenia dźwiękowego z odpowiednio dużym opóźnieniem, koncentracja mówcy zostaje zakłócona i trudno jest mu kontynuować mówienie.
Do patentu dołączono nawet krótkie nagranie, przedstawiające opisywany proces:
Zastosowania AHAD
W jakich sytuacjach może zostać wykorzystany AHAD? Amerykańskie media podają, że za jego pomocą służby oraz wojsko mogą tłumić zamieszki lub nielegalne zgromadzenia. Technologia ma też kilka innych zastosowań. AHAD sprawdzi się np. jako zwykłe urządzenie akustyczne do wydawania poleceń załodze innego statku lub inicjowania rozmowy. Oprócz tego może symulować fałszywe źródła dźwięku.