Nowa broń hipersoniczna dla Stanów Zjednoczonych. Nagły pośpiech Departamentu Bezpieczeństwa
Firma Lockheed Martin podpisała nowy kontrakt z Departamentem Obrony USA (DoD), na mocy którego ma dokonać krytycznego przeglądu projektu pocisku hipersonicznego. Stany Zjednoczone przeznaczyły 480 mln dolarów na rozpoczęcie prac nad prototypem oraz rozpoczęcie produkcji.
22.08.2018 08:04
Lockheed Martin współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych od lat. Są ekspertami w wielu dziedzinach, ale szczególnie we wszystkim, co lata. Tym razem ich zadaniem będą prace nad prototypem pocisku hipersonicznego AGM-183A.
To nie pierwszy taki projekt zlecony przez Departament Obrony Lockheed Martinowi. Kilka miesięcy temu podpisano kontrakt na zaprojektowanie oraz budowę Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW). Projekt przewiduje budowę pocisku/maszyny dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
W ramach kontraktu, firma Lockheed Martin na zaprojektować i rozpocząć produkcję pocisku. Już w 2018 roku 5 mln dolarów ma zostać przeznaczone zostanie na prace nad maszyną. Pierwsze prace mają odbywać się w zakładach Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Orlando. Według kontraktu, mają zakończyć się 30 listopada 2021 roku.
Hipersoniczny pocisk może osiągać prędkości powyżej Mach 5. Oznacza to, że jest w stanie przebyć ponad 1700 metrów w ciągu jednej sekundy.
Skąd ten nagły pośpiech? "Konkurencja" nie śpi. Całkiem niedawno, bo zaledwie tydzień przed podpisaniem kontraktu, Chińska Akademia Technik Lotniczych opublikowała nagranie hipersonicznego pojazdu Start Air-2. To jeden z dwóch projektów hipersonicznych maszyn prowadzonych w Chinach.
Czytaj więcej: Chińczycy przetestowali nowy rodzaj broni. Ich "waverider" osiągnął prawie sześć prędkości dźwięku
Nie jest to również pierwsza koncepcja hipersonicznej maszyny Stanów Zjednoczonych. Jednym z głośniejszych projektów był Boeing X-51A WaveRiver o napędzie strumieniowym.