Nokia pracuje nad netbookiem?

Nokia pracuje nad netbookiem?

04.12.2008 18:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszystko wskazuje na to, że Nokia poważnie myśli nad zaistnieniem na rynku coraz bardziej popularnych netbooków. Do takich wniosków doszedł w swoim raporcie Maynard Um, ekspert z firmy analitycznej UBS

.

W raporcie tym możemy przeczytać, że powodem rozważań Nokii nad wejściem w ten rynek może być bardzo dobra sprzedaż urządzeń tego typu. Kolejnym powodem może być również uzupełnianie się ich funkcji ze smartfonami oraz to, że kilku producentów komputerów weszło już w rynek telefonów high-end'owych (Apple, HP). Jednak premiery netbooka z logiem Nokii nie należy spodziewać się wcześniej, niż w trzecim kwartale przyszłego roku.

Według niektórych źródeł Nokia może już prowadzić zaawansowane prace nad netbookiem lub tabletem wyposażonym w drugi wyświetlacz wykonany w technologii OLED. Oprócz tego urządzenie miałoby posiadać touchpada, obsługiwać technologię NFC (Near Field Communication), posiadać wyjście HDMI oraz Linuksa na pokładzie. Mimo takich parametrów sprzęt ten nie powinien kosztować na rynku amerykańskim więcej, niż 400 dolarów.

Już wcześniej, w kwietniu b.r., było słychać plotki o tym, że Nokia planuje wprowadzić na rynek szeroki wachlarz swoich komputerów. Jednak szef marketingu, Anssi Vanjoki, zdementował te pogłoski.

Warto przypomnieć, że już wcześniej Nokia sprzedawała komputery ze swoim logo. W połowie lat '80 posiadała ona specjalną komórkę zajmującą się komputerami PC, która później została połączona z podobnym działem w firmie Ericsson. W 1991 roku, połączone działy działające jako Nokia Data zostały sprzedane angielskiej firmie ICL, która z czasem stała się częścią grupy Fujitsu.

Najbardziej znanym komputerem wyprodukowanym przez Nokię był MikroMikko 1, który był produktem globalnym. Posiadał on procesor Intela 8085 oraz 64 kB pamięci RAM.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)