Nokia N900 pod kontrolą... Mac OS X

Nokia N900 pod kontrolą... Mac OS X

Nokia N900 pod kontrolą... Mac OS X
Źródło zdjęć: © YouTube.com
02.02.2010 10:30, aktualizacja: 02.02.2010 12:45

Fiński programista Toni Nikkanen zdołał uruchomić system operacyjny Mac OS X na smartfonie Nokia N900.

Finowi udało się dokonać tej sztuki z wykorzystaniem systemu Apple w wersji 10.3 (Panther), wydanej w 200. r. oraz emulatora PearPC. Nikkanen jest przekonany, że jego osiągnięcie to pierwszy w historii przypadek uruchomienia pełnej wersji Mac OS X na dowolnym smartfonie.
Jak widać, programista nie przestraszył się restrykcyjnych zapisów licencji EULA dla systemu Mac OX X, zgodnie z którą oprogramowania tego można korzystać jedynie na komputerze wyprodukowanym przez Apple.

Obraz
© Nokia N900 (fot. Nokia)

Niestety system uruchomiony na N90. działa bardzo wolno - od momentu włączenia urządzenia do chwili wyświetlenia okna "About my Mac..." minęły niemal 2 godziny (na poniższym filmie zwróćcie uwagę na zegar na pulpicie systemu). Trudno więc uznać Mac OS X 10.3 za OS nadający się do zastosowań w smartfonach.

Niektórzy blogerzy liczyli na to, że zaprezentowany przez Apple pod koniec stycznia br. tablet iPad będzie pracował w oparciu o mobilną wersję systemu Mac OS X, a przynajmniej - system łączący cechy Snow Leoparda i iPhone OS. Tak się nie stało - funkcjami iPada steruje zmodyfikowana wersja systemu znanego z iPhone'a.

Więcej informacji: blog Toniego Nikkanena

Nokia N900 to smartfon natywnie pracujący pod kontrolą Maemo 5 - systemu, który powstał na bazie Debiana, jednej z popularnych dystrybucji Linuksa. Urządzenie wyposażone jest w procesor ARM Cortex-A8 (600MHz), do 1GB pamięci obsługującej aplikacje (256 MB RAM, 768 MB pamięci wirtualnej), układ graficzny PowerVR SGX oraz 3,5-calowy ekran dotykowy WVGA o rozdzielczości 800 x 480 pikseli.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)