Nokia bojkotowana w Iranie

Nokia bojkotowana w Iranie
Źródło zdjęć: © AP

17.07.2009 12:11, aktual.: 17.07.2009 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia sprzedała Irańskiemu rządowi technologię pozwalającą monitorować treść rozmów oraz sms-ów. Reżim wykorzystuje zakupiony system do prześladowania działaczy opozycji. Z tego powodu produkty fińskiego koncernu są w Iranie bojkotowane przez obywateli

W ostatnich tygodniach sprzedaż telefonów Nokii w Teheranie spadła aż o połowę. Jest to wynikiem bojkotowania przez obywateli firm i instytucji, które oskarżane są o popieranie Irańskich władz. Ludzie coraz częściej próbują oddać fińskie komórki z powrotem do sklepu lub wymienić na modele innych producentów. W wielu sklepach sprzedawcy zdejmują telefony Nokii z półek.

Obraz
© (fot. )

Prześladowani przez reżim działacze polityczni opowiadają, jak na przesłuchaniach zostają im przytoczone treści wysłanych przez nich sms-ów lub prowadzonych rozmów. Na tej podstawie stawiane są im zarzuty, są bici i trafiają do więzień.

Przedstawiciele Nokii tłumaczą, że system, który sprzedali Iranowi jest standardem wymaganym przez wszystkie kraje, w których sprzedawane są urządzenia fińskiego producenta.

Nokia nie jest jedyną firmą bojkotowaną przez Irańską opozycję. Ludzie masowo wypłacają pieniądze z kont w państwowych bankach i deponują je w bankach prywatnych. W Internecie pojawiają się czarne listy osób, firm i instytucji pośrednio odpowiedzialnych za represje, jakie spadły na działaczy opozycji po wyborach 14 czerwca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)