Nocne niebo w weekend. Niezwykłe zjawiska będą widoczne gołym okiem

Nocne niebo w weekend. Niezwykłe zjawiska będą widoczne gołym okiem

Nocne niebo w weekend. Niezwykłe zjawiska będą widoczne gołym okiem
Źródło zdjęć: © flickr.com | Rob Payne
05.07.2019 14:51

Wraz z nadejściem lipca noce stają się coraz dłuższe, więc jest więcej okazji do zobaczenia ciekawych zjawisk astronomicznych. Z nocnego nieba schodzą Mars i Merkury, ale ten weekend będzie wyjątkowy przede wszystkim ze względu na księżyce Jowisza.

Lipiec rozpoczął się od zjawiskowego całkowitego zaćmienia Słońca, a tym samym rozpoczęliśmy miesiąc od nowiu Księżyca. Chociaż nie mogliśmy tych zjawisk obserwować z Polski, to wciąż macie szansę zobaczyć przegląd najpiękniejszych zdjęć z tego wydarzenia, który dla was przygotowaliśmy. Lipiec to również świetny czas do obserwacji Jowisza i Saturna, które są widoczne na niebie w okresie letnim niemal przez całą noc.

Księżyc w pierwszym tygodniu lipca

Jak wspomnieliśmy Księżyc 2 lipca wszedł w fazę nowiu, a dzisiaj (5 lipca) będzie można go zobaczyć w sąsiedztwie gwiazdozbioru Lwa. Wtedy będzie można zobaczyć Księżyc znajdujący się bardzo blisko najjaśniejszej gwiazdy konstelacji – Regulusa. Przez weekend nasz naturalny satelita będzie rósł w fazie sierpa. Nocą, z niedzieli na poniedziałek Księżyc będzie można obserwować na południe od Deneboli, gwiazdy, tworzącej wschodni kraniec głównej figury Lwa.

Obserwacja Jowisza w pierwszym tygodniu lipca

Największą atrakcją do obserwowania na nocnym niebie w ten weekend będzie Jowisz wraz z jego księżycami. Najwyżej planeta będzie widoczna w okolicy godziny 23:00 każdej nocy, ale Jowisz da się zauważyć również wcześniej. Minął prawie miesiąc odkąd planeta świeciła najjaśniej, ale wciąż jest dobrze widoczna, nawet bez specjalistycznego sprzętu. Warunkiem jest znaleźć odpowiedni teren do obserwacji. W układzie księżyców galileuszowych w weekend będzie można zobaczyć przejście Io przez tarczę Jowisza oraz minięcie księżyca z drugim – Ganimedesem. Przejście będzie widoczne na wschód od tarczy planety.

Saturn w pierwszym tygodniu lipca

Warto również zwrócić w ten weekend uwagę na Saturn, który będzie wschodził jeszcze przed zachodem Słońca. Planeta z każdym dniem będzie coraz lepiej widoczna, ponieważ w przyszłym tygodniu będzie wchodzić w opozycję z naszą planetą. W ten weekend jednak Saturn zbliży się jeszcze do gwiazdozbioru Strzelca, który stanowi w łuk jasnych gwiazd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)