Nocne niebo 17-22.06. Niezwykłe zjawiska, które będzie można zobaczyć gołym okiem

Nocne niebo 17‑22.06. Niezwykłe zjawiska, które będzie można zobaczyć gołym okiem

Nocne niebo 17-22.06. Niezwykłe zjawiska, które będzie można zobaczyć gołym okiem
Źródło zdjęć: © Fotoblogia.pl
17.06.2019 14:45

Czerwiec i lipiec to doskonały czas do obserwacji nocnego nieba. W najbliższych dniach będziemy mogli zobaczyć niezwykły Truskawkowy Księżyc oraz inne niecodzienne zjawiska astronomiczne. Większość z nich będzie widoczne na niebie jedynie przez krótki czas.

Jednym z najciekawszych zjawisk, jakie będzie widoczne na niebie do wtorku to Truskawkowy Księżyc, inaczej zwany Różowym. Nazwa nawiązuje do koloru, który przyjmuje księżyc podczas ostatniej czerwcowej pełni, a o genezie zjawiska napisaliśmy więcej tutaj. Niezwykły kolor Księżyca utrzyma się do nocy 18 czerwca.

Jowisz i Saturn widoczne gołym okiem

W tym tygodniu Jowisz i Saturn znajdują się najbliżej Ziemi i świecą najjaśniej, dzięki czemu będą dobrze widoczne nawet gołym okiem. Najlepszym punktem odniesienia będzie Księżyc, który 17 czerwca będzie znajdował się pomiędzy obiema planetami.

Obraz
© NASA

Jeżeli jesteście w posiadaniu teleskopu ogrodowego, to możecie również zapisać w kalendarzu, że 9 lipca 2019 przy bezchmurnym niebie powinniśmy być w stanie zobaczyć Saturna wraz z jego jasno oświetlonymi pierścieniami i ruchomymi księżycami.

Mars i Merkury widoczny z pomocą lornetki

18 czerwca na nocnym niebie będziemy mogli z kolei zobaczyć Marsa i Merkurego i wystarczyć będzie do tego zwykła lornetka. Obie planety będą świecić bardzo jasno. W tym czasie może się udać jeszcze złapać w soczewce Saturn wraz z jego niektórymi księżycami.

Przesilenie letnie

21 czerwca oficjalnie zaczyna się lato, a letnie przesilenie to czas, kiedy noc jest najkrótsza w roku. Za dnia możemy obserwować ruch Słońca, które znajduje się na w południe najbliżej naszych głów, czyniąc cienie najkrótszymi w roku. Nocą z kolei można z pomocą teleskopu obserwować Jowisza. Wielka Czerwona Plama Jowisza powinna przechodzić przez centralny południk planety (linia od bieguna do bieguna w dół środka tarczy planety). Dobrze widoczny powinien być też najmniejszy księżyc Jowisza – Europa. 22 czerwca z kolei będziemy mogli dostrzec gwiazdy z Konstelacji Lwa.

Warto pamiętać, że czerwiec to również miesiąc częstych spotkań z ciałami niebieskimi. W tym tygodniu naszą planetę miną aż 4 asteroidy, a ciągu całego miesiąca ma być ich około 12. Na szczęście żadna nie zagraża Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)