Nigdy nie rób tego w ciąży. Naukowcy ostrzegają. Prowadzi to do zmian behawioralnych u dzieci

Nigdy nie rób tego w ciąży. Naukowcy ostrzegają. Prowadzi to do zmian behawioralnych u dzieci

Kobieta paląca marihuanę.
Kobieta paląca marihuanę.
Źródło zdjęć: © Getty Images
26.09.2020 12:35

Analiza przekrojowa ponad 11 tys. dzieci, z których 655 było narażonych na działanie THC w takim stadium rozwoju, wykazała, że używanie konopi indyjskich w ciąży wiąże się z niewielkim wzrostem zachowań psychotycznych w późniejszym okresie życia.

Zachowania te to m.in. agresją, a także problemy z uwagą i problemy społeczne. 

Portal Science Alert zauważa, że to, czy związek ten jest przyczynowy, czy też nie, to już inna sprawa – jest przecież wiele czynników, których badacze mogli nie wziąć pod uwagę – ale w kontekście innych badań jest to ciekawa kwestia warta dalszego badania.

Marihuana podczas ciąży

Badania na zwierzętach sugerują bowiem, że THC – związek psychoaktywny w marihuanie – działa poprzez receptory endokannabinoidowe w rozwijającym się mózgu, które pojawiają się u płodu ludzkiego dopiero po pięciu lub sześciu tygodniach ciąży.

To właśnie wtedy kobiety najczęściej dowiadują się, że są w ciąży. W związku z tym autorzy nowego badania skupili się na osobach, które nadal używały marihuany nawet po tym, jak dowiedziały się o tym fakcie.

Dzieci, które były narażone na działanie marihuany przed wiedzą matki o ciąży, ale nie później, nie wykazały żadnych różnic w stosunku do tych dzieci, które nie były narażone w ogóle. Potwierdza to również pogląd, że receptory endokanabinoidowe mogą odgrywać rolę w rozwoju dziecka.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)