Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. W sklepie znaleziono rzymskie amfory. Pochodzą z I w. n.e.

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. W sklepie znaleziono rzymskie amfory. Pochodzą z I w. n.e.

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. W sklepie znaleziono rzymskie amfory. Pochodzą z I w. n.e.
24.07.2020 13:28, aktualizacja: 24.07.2020 13:57

W miejscowości Alicante w Hiszpanii doszło do niecodziennego odkrycia. Wśród artefaktów zdobiących jeden z tamtejszych sklepów rozpoznano m.in. rzymskie amfory pochodzące z I w. n.e. Właścicielom lokalu zostaną postawione zarzuty.

Agenci Guardia Civil podczas rutynowej kontroli w jednym ze sklepów z owocami morza w hiszpańskiej miejscowości Alicante, natrafili na szereg cennych i wiekowych artefaktów. Wśród ozdób lokalu rozpoznano 13 rzymskich amfor pochodzących z I wieku naszej ery, a także kotwicę z XVIII wieku i wymienną plakietkę z inskrypcją "ESTE", co w języku hiszpańskim oznacza "wschód". Część przedmiotów mogła pochodzić z grabieży wraków, które powinny być chronione.

Lokalne media poinformowały, iż przedmioty zostały znalezione przez syna właściciela podczas łowienia ryb. Zarówno jemu, jak i ojcu, mogą zostać postawione zarzuty popełnienia przestępstwa przeciwko dziedzictwu narodowemu oraz posiadania obiektów o nielegalnym lub wątpliwym pochodzeniu.

Agenci Guardia Civil powiadomili o znalezisku Wydział Edukacji, Kultury i Sportu w Walencji. Po wstępnej ocenie, artefakty zostały przetransportowane do Museo del Mar de Santa Pola. Tam zostaną poddane szczegółowym badaniom.

Eksperci po wstępnych badaniach stwierdzili, że w amforach prawdopodobnie transportowano oliwę z prowincji Hispania Baetica na Półwyspie Iberyjskim do Portus Ilicitanus. W innych mogły być przewożone sosy rybne i wino. Jedna z nich została określona przez badaczy jako "szczególnie cenna".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)