Niewielki budynek obok plaży, który jest ważniejszy, niż się wydaje. Odpowiada za internet na całym świecie

Niewielki budynek obok plaży, który jest ważniejszy, niż się wydaje. Odpowiada za internet na całym świecie

Niewielki budynek obok plaży, który jest ważniejszy, niż się wydaje. Odpowiada za internet na całym świecie
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Motherboard
Arkadiusz Stando
01.06.2018 10:59

Codziennie praktycznie każdy z nas łączy się z internetem aby przeglądać informacje, Facebooka, Netflixa czy inne. Ale mało kto wie, skąd się bierze internet i jak ogromną rolę w jego istnieniu gra ten budynek leżący nad oceanem.

W okolicy wybrzeża Danii znajduje się niewielki budynek, przypominający może małą fabrykę, a serwis Motherboard nazwał go "domkiem na plaży". W tym miejscu w Danii rozdziela się sygnał internetowy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Internet rozchodzi się dzięki ogromnym kablom światłowodowym, umieszczonym na dnie oceanu.

W miejscach takich jak to, inżynierowie kontrolują działanie tych kabli. Ich największym dramatem są przerwane kable na dnie oceanu. Jedna kotwica opuszczona w nieodpowiednim miejscu, może oznaczać odcięcie całego kraju od internetu, a przynajmniej spowodować opóźnienia w pracy sieci.

Obraz
© http://submarine-cable-map-2016.telegeography.com/

Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, na plażach montuje się specjalne znaki, pokazujące, gdzie mieszczą się kable. Niestety dochodzi do sytuacji, w których ludzie ignorują ostrzeżenia. Na szczęście przez ocean płynie już bardzo wiele kabli, co możecie zobaczyć na nagraniu. Więc odcięcie jednego z nich w przypadku Europy czy Ameryki Północnej, wprowadza jedynie opóźnienia w działaniu sieci. Aktualnie powstaje coraz więcej kabli leżących na dnie oceanów. Połączenia budują już nawet prywatne firmy, tak jak Google.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)