Nieudane lądowanie na Księżycu: szczątki odnalazł 33-letni informatyk

Nieudane lądowanie na Księżycu: szczątki odnalazł 33‑letni informatyk

Nieudane lądowanie na Księżycu: szczątki odnalazł 33-letni informatyk
Źródło zdjęć: © NASA
Oskar Ziomek
03.12.2019 16:11

Łazik indyjskiej misji Chandrayaan-2 rozbił się na Księżycu, ale do teraz jego lokalizacja nie była dokładnie znana. Z pomocą niespodziewanie przyszedł 33-letni informatyk interesujący się astronomią, który odnalazł szczątki na zdjęciu.

Indyjski lądownik Vikram rozbił się o Księżyc jeszcze we wrześniu. Wówczas naukowcy z Indii mieli przejść do historii jako kolejni odpowiedzialni za pomyślne lądowanie na ziemskim satelicie. Niestety, w ostatniej fazie lądowania coś poszło nie tak i ostatecznie kontakt z lądownikiem został zerwany.

Dopiero niedawno do sieci trafił raport, z którego wynika, że w lądowniku zepsuł się moduł hamowania. W efekcie Vikram twardo lądował, w dodatku w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od założonego.

Jak się jednak okazuje, dokładna lokalizacja nie była znana, a z pomocą przyszedł astronom-amator, który w wolnym czasie przeglądał zdjęcia Księżyca. Jak informuje [The New York Times]
((https://www.nytimes.com/2019/12/02/science/india-moon-mission-vikram-lander-found.html), kluczowe okazało się odkrycie programisty z Indii. Shanmuga Subramanian zainteresował się sprawą lądownika i zaczął skanować zdjęcia Księżyca.

Ślad lądownika na powierzchni Księżyca udało się zlokalizować dopiero po uwzględnieniu ostatniej znanej prędkości Vikrama. Według raportu, druga faza lądowania, w której zaczęły występować problemy rozpoczęła się, gdy lądownik zmierzał w kierunku Księżyca z prędkością około 149 metrów na sekundę. NASA potwierdziła, że na zdjęciach znajdują się szczątki lądownika Vikram.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)