Trwa ładowanie...
ycipk-2qqqe7

Nietypowe spotkanie w głębinach. Ta kałamarnica wygląda jak prosiaczek

Biolodzy badający ocean znów zaobserwowali rzadki gatunek. Tym razem kamera uchwyciła kałamarnicę, przypominającą prosiaczka w czapce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Banded piglet squid (Helicocranchia pfefferi)
Banded piglet squid (Helicocranchia pfefferi) (Youtube.com)
ycipk-2qqqe7

Nagranie zostało zarejestrowane na początku lipca przez załogę EV Nautilus. Rzadka kałamarnica pokazała się w pobliżu atolu Palmyra, na południe od Hawajów.

Kałamarnica pasiasty prosiaczek

Ta kałamarnica została nazwana banded piglet squid, co można przetłumaczyć jako "pasiasty prosiaczek". Nazwę zawdzięcza kształtowi - jej syfon przypomina świński ryjek.

ycipk-2qqqe7

Kałamarnica żyje na głębokościach poniżej 200 m, gdzie dociera tylko 1 proc. światła słonecznego. To nagranie pochodzi z zaskakującej głębokości 1385 m. Średni rozmiar dorosłej kałamarnicy-prosiaczka to zaledwie 10 cm.

Łacińska nazwa pasiastego prosiaczka to Helicocranchia pfefferi. Pierwszy raz ten gatunek został zaobserwowany w 1907 roku. Do dziś nie wiadomo, jaka jest ich populacja. Mamy za mało danych, by stwierdzić, czy grozi im wyginięcie.

EV Nautilus płynie dalej

ycipk-2qqqe7

Exploration Vessel Nautilus to statek badawczy, wyposażony w najnowsze zdobycze techniki. Na wyposażeniu ma między innymi doskonałe podwodne drony badawcze, aparaturę do mapowania dna w wysokiej rozdzielczości i jest w stanie wysyłać dane drogą satelitarną na żywo.

EV Nautilus bada fragmenty oceanów, o których wiemy niewiele lub zupełnie nic. Badanie zaczyna się zwykle od mapowania sonarem, przymocowanym do kadłuba i wstępnego badania sensorami. W ten sposób naukowcy znajdują interesujące obszary, do których warto wrócić.

Wtedy uruchamiane są zdalnie sterowane podwodne sondy Herkules i Argus. To one obserwują siedliska rzadkich organizmów, procesy geologiczne a czasami też pozostałości działalności ludzkiej. W ten sposób została nagrana rzadka kałamarnica i wiele innych ciekawych gatunków. Kilka lat temu informowaliśmy o niezwykłym spotkaniu Herkulesa z kaszalotem. EV Nautilus brał też udział w wydobywaniu meteorytu, który wpadł do oceanu.

ycipk-2qqqe7

Obraz z kamer Nautilusa możecie oglądać na żywo. Na stronie ekspedycji jest też plan dalszych badań.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2qqqe7

ycipk-2qqqe7
ycipk-2qqqe7