Niesprawne rakiety dla Ukrainy. Armia sama musi je naprawić
Parlament Bułgarii zatwierdził we wtorek 26 września przekazanie Ukrainie rakiet przeciwlotniczych S-300 – podaje portal Defense Romania, który powołuje się na agencję Agerpres. Rzecz w tym, że stan techniczny pocisków pozostawia wiele do życzenia, bowiem broni w praktyce nie można użyć. Jeśli więc Ukraińcy chcą zrobić z nich użytek, muszą je samodzielnie naprawić lub wykorzystać je jako części zamienne.
27.09.2023 | aktual.: 17.01.2024 19:21
"Bliżej nieokreślona liczba rakiet przeciwlotniczych" ma trafić wkrótce do Ukrainy. Wadliwe rakiety S-300 w istocie jednak nie mogą być użyte, zanim nie naprawi ich ukraińska armia. Minister obrony Bułgarii Todor Tagarew zaznacza, że Sofia nie może użyć pocisków ze względu na nieodpowiedni stan techniczny. Ponadto niemożliwa jest tam naprawa broni ze względu na brak odpowiednich środków.
Wadliwe rakiety S-300 z Bułgarii dla Ukrainy
Cytowany przez Defense Romania Christo Gadzew, bułgarski polityk, wyjaśnia, że udzielona Ukrainie pomoc "nie umniejsza zdolności obronnych Bułgarii, zwłaszcza że kraj od lat bezskutecznie próbuje naprawić rakiety".
W teorii więc niepotrzebne i niezdatne do użycia rakiety w Bułgarii mogą okazać się cennym wsparciem dla Ukrainy, która dysponuje techniką umożliwiającą przeprowadzenie odpowiedniego serwisu. Niewykluczone też, że przekazana broń będzie wykorzystana jako części zamienne do posiadanych już rakiet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ostatnim czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował do Sofii o zwiększenie pomocy wojskowej. Bułgaria ogłosiła już m.in. przekazanie na front 100 nieużywanych przez lata transporterów BTR-60.
Radzieckie kierowane pociski przeciwlotnicze 5W55K do systemu S-300, które trafią z Bułgarii do Ukrainy to broń typu ziemia-powietrze przeznaczona do eliminowania celów powietrznych. Rakiety są w stanie zniszczyć zarówno bezzałogowe statki powietrzne, ale też wrogie samoloty.
5W55K charakteryzuje się długością ok. 7,5 m i średnicą ok. 0,5 m, przy czym waga pojedynczego pocisku wynosi ok. 1,5 t. Napędzana na paliwo stałe rakieta rozpędza się do prędkości ok. 4 Ma i unieszkodliwia obiekty należące do przeciwnika przy użyciu głowicy bojowej o wadze ok. 140 kg. Maksymalny zasięg osiągany przez tego typu pocisk wynosi natomiast ok. 70 km.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski