Niesamowicie niski przelot bombowca. Tak bawią się ukraińscy piloci

Niesamowicie niski przelot bombowca. Tak bawią się ukraińscy piloci
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

03.10.2018 14:25, aktual.: 04.10.2018 07:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W serwisie YouTube znajdziecie pełno filmików przedstawiających niskie przeloty wojskowych samolotów odrzutowych. Wiele z nich to nagrania ukraińskich bądź rosyjskich pilotów. Ale czegoś takiego jeszcze nie było.

Na nagraniu widzimy przelot bombowca Suchoj-24M należącego prawdopodobnie do ukraińskich sił powietrznych. A przynajmniej tak wynika z opisu na YouTube. Wideo możemy spokojnie zakwalifikować do jednego z najbardziej imponujących popisów w tej dziedzinie, jakie widzieliśmy do tej pory.

Ukraiński Suchoj-24M przelatuje na nagraniu zaledwie kilka metrów nad zaparkowanymi samolotami. "Na oko" nie wygląda to na więcej, niż dwa metry... Nawet nagrywający zdarzenie inny żołnierz wyraźnie krzyczy "co ty robisz!".

Su-24M (kod NATO Fencer-D) to bombowiec odrzutowy radzieckiej produkcji. Osiąga prędkość maksymalną powyżej 1300 km/h, a więc jest samolotem naddźwiękowym. Maszyna posiada zmienną geometrię skrzydeł, a także może przenosić ładunki jądrowe. Została opracowana jeszcze w ZSRR, ale jak widać nieźle się trzyma.

W latach 60. radzieccy inżynierowie pracowali nad budową samolotu zdolnego do przebicia się przez obronę przeciwlotniczą. A więc w ZSRR rozwiązano ten problem, poprzez zaprojektowanie maszyny latającej z ogromną prędkością na bardzo niskich wysokościach. Była to wówczas jedyna skuteczna metoda uniknięcia ostrzału przeciwlotniczego. Jedynym problemem była kiepska widoczność potencjalnych celów, a więc maszyna posiadała specjalny radar, pozwalający wykrywać obiekty naziemne.

Jak widać, rozwiązanie rodem z ZSRR jest nadal w użyciu, skoro piloci trenują niskie loty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)