Wojska lotnicze Rosjan w Syrii. Zdjęcia z 17 czerwca
W sieci pojawiły się ostatnie zdjęcia satelitarne, ujawniające stan wojsk lotniczych Federacji Rosyjskiej w Syrii. W bazie lotniczej Humajmim Rosjanie trzymają niezły arsenał, ale to wciąż mało w porównaniu do chociażby jednego potężnego lotniskowca USS Nimitz.
9 bombowców Su-24
Jeden z rosyjskich, a w zasadzie radzieckich, lekkich bombowców. Do najważniejszych cech Su-24 należą zmienna geometria skrzydeł, możliwość ataku w każdych warunkach atmosferycznych oraz zarówno za dnia i nocy, oraz zdolność do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.
Su-24 produkowano w latach 1972-1993. Został zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne im. Pawła Suchoja, które specjalizowało się w budowie samolotów wojskowych.
6 myśliwców szturmowych Su-25
Su-25 zwany przez NATO "Frogfoot" - czyli żabia stopa, to projekt z podobnych lat, co Su-24. Jak każdy samolot z oznaczeniem "Su", został zaprojektowany przez biuro Suchoja. Produkcję rozpoczęto w 1978 roku, natomiast w przeciwieństwie do Su-24, budowano je aż do 2017 roku.
5 wielozadaniowych Su-34
Naddźwiękowy, dwusilnikowy, wielozadaniowy samolot Su-34 przez lata był dumą rosyjskich sił powietrznych. Samolot jest w stanie pracować zarówno jako myśliwiec, jak i bombowiec taktyczny. Podobnie do Su-24, został zaprojektowany tak, aby mógł przenosić taktyczną broń jądrową. Tak jak poprzednie maszyny, Su-34 zaprojektowano jeszcze w Związku Radzieckim.
4 myśliwce wielozadaniowe Su-35S
Su-35S to jeden z najbardziej znanych samolotów wojskowych Federacji Rosyjskiej. Ten właśnie model samolotu "przegonił" supernowoczesny F-22 Raptor nad Syrią w grudniu ubiegłego roku. Wielozadaniowe myśliwce Su-35S w najnowszej wersji są w produkcji od 2010 roku.
Transportowce IL-76 oraz An-26/30
Radziecki kolos IL-76 MF jest czterosilnikowym samolotem transportowym, stosowanym w wojskach Federacji Rosyjskiej. Jest również najpopularniejszym latającym transportowcem na świecie. W najnowszej wersji jest w stanie przewozić nawet 60 ton ładunku, przy prędkości maksymalnej 780-800 km/h.