Niemcy sprzedawali model latającego spodka III Rzeszy. Teraz przepraszają

Niemcy sprzedawali model latającego spodka III Rzeszy. Teraz przepraszają

Niemcy sprzedawali model latającego spodka III Rzeszy. Teraz przepraszają
Źródło zdjęć: © Amazon
Arkadiusz Stando
21.06.2018 09:55, aktualizacja: 21.06.2018 11:44

Niemiecka firma Revell zajmująca się produkcją zabawek i modeli do sklejania wycofała jeden ze swoich produktów. Był to "Haunebu II" - latający spodek, jeden z domniemanych projektów III Rzeszy.

Muzeum Historii Militarnej w Dreźnie oraz Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci (DKSB) skrytykowały produkt firmy Revell. Zarzucili producentowi sprzedaż okrągłego samolotu przypominającego UFO, który nigdy nie istniał. Na krytykę odpowiedziała rzeczniczka firmy. Przyznała rację obu instytucjom oraz poinformowała o zaprzestaniu sprzedaży produktu.

Model "Flying Saucer Haunebu II" kosztował 49,99 euro oraz był sprzedawany jako odpowiedni dla dzieci powyżej 12 lat. Opis zabawki wyraźnie przeczył historii, co zmusiło instytucje historyczne do zareagowania. Zawarto w nim kilka absurdalnych sentencji. W opisie można było znaleźć informacje takie jak: "okrągły samolot, który może latać do prędkości 6000 km/h" czy "pierwszym obiektem na świecie zdolnym do lotu w kosmosie".

Mimo szybkiej reakcji firmy Revell i przeprosin, niestety w wielu sklepach wciąż można zakupić felerny model. Ze sklepów internetowych zapewne prędko nie zniknie.

Latający spodek był oznaczony symbolami lotnictwa III Rzeszy, czyli Luftwaffe. Podczas II wojny światowej naziści rzekomo zbudowali coś w rodzaju okrągłego samolotu. Nazywał się Sack AS-6. Jednak nie był to latający spodek, a jedynie maszyna z bardziej zabudowanymi skrzydłami. Okrągłe elementy rozciągały się na długość samolotu, najlepiej ilustruje je poniższe zdjęcie projektu.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Źródło: Daily Mail

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)