Niemcy przekazują broń Ukrainie. To radzieckie pociski

Niemcy przekazują broń Ukrainie. To radzieckie pociski

Strieła 2. Niemcy przekazują Ukrainie radziecką broń
Strieła 2. Niemcy przekazują Ukrainie radziecką broń
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
04.03.2022 12:36, aktualizacja: 04.03.2022 13:44

Niemcy przekażą kolejny sprzęt wojskowy Ukrainie. Tym razem chodzi o przeciwlotnicze pociski rakietowe "Strieła". To broń produkcji radzieckiej, pochodząca z czasów istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Strieła, czyli po polsku Strzała, to kierowany przeciwlotniczy pocisk rakietowy, który produkowany był przez Związek Radziecki. To uzbrojenie w Niemczech znajduje się jeszcze od czasów NRD. To kolejna dostawa sprzętu od naszych zachodnich sąsiadów dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Niemcy wcześniej przekazały Ukrainie 1000 rakiet przeciwpancernych typu Panzerfaust PzF 3 i 500 rakiet ziemia-powietrze typu Stinger. Jak donosi serwis timesofisrael.com, teraz Ukraińcy otrzymają aż 2700 sztuk Strzał. Jest to zatem duże wsparcie dla broniącej się armii.

9K32 Strieła-2 (lub Strzała-2) to pociski rakietowe, z których korzystały wojska Układu Warszawskiego od 1968 roku. Pierwszy raz użyto ich podczas starć granicznych między Egiptem i Izraelem w latach 1969-1970. Strieły były bardzo popularnym uzbrojeniem na Bliskim Wschodzie. Korzystały z nich też komunistyczne wojska podczas wojny wietnamskiej.

Główną wadą Strieł jest mało skuteczna głowica samonaprowadzająca. Można jej używać niemal wyłącznie do atakowania celów oddalających się. Ponadto broń ta cechuje się małym ładunkiem bojowym, który nie gwarantuje zniszczenia celu.

Serwis defence24.pl przytacza informacje udostępnione przez tygodnik Spiegel. Zdaniem niemieckich dziennikarzy, znaczna część przekazywanego Ukrainie sprzętu może być już niesprawna. Mówi się, że maksymalnie 2000 sztuk broni może nadawać się do użytku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie