Tajemnicze symbole. Są na rosyjskim sprzęcie wojskowym

Tajemnicze symbole. Są na rosyjskim sprzęcie wojskowym

2S19 Msta-S na lawecie kolejowej.
2S19 Msta-S na lawecie kolejowej.
Źródło zdjęć: © Twitter | GirkinGirkin
Przemysław Juraszek
23.02.2022 12:58, aktualizacja: 24.02.2022 09:49

Rosjanie od tygodni gromadzą przy granicy z Ukrainą znaczące siły, a teraz trafiają one i na terytorium Ukrainy okupowane przez samozwańcze Republiki Ludowe.

Tymczasem na rosyjskich pojazdach wojskowych od kilku dni zaczęły się pojawiać tajemnicze symbole. Mowa tutaj o literze Z umieszczonej najczęściej w kwadracie, ale są też zdjęcia Z umieszczonego w trójkącie. Są też przypadki użycia litery O bądź czerwony trójkąt wraz z numerem.

Co ciekawe symbole nie dotyczą jedynie jednostek Armii, ale pojawiają się też na ciężarówkach Rosgwardii, której celem jest m.in. zwalczanie terroryzmu, ochrona granic i obrona terytorialna.

Być może zostały one umieszczone w celu szybkiej identyfikacji na polu bitwy. W końcu Ukraina oraz Rosja w dużym stopniu wykorzystują ten sam bądź podobny sprzęt, a identyfikacja wróg-przyjaciel nie jest prostą sprawą nawet w dobie zaawansowanych systemów IFF.

Przykładowo podczas I bądź II wojny w Zatoce Perskiej dochodziło do przypadków gdzie np. amerykańskie czołgi M1 Abrams ostrzelały przez przypadek bojowe wozy piechoty Bradley. Innym ciekawym przypadkiem była nocna walka dwóch brytyjskich czołgów Challenger II bądź zestrzelenie brytyjskiego myśliwca Panavia Tornado GR.4A przez system Patriot. W przypadku Ukrainy tzw. ogień sojuszniczy szczególnie w początkowym stadium wojny na wschodzie kraju też nie był rzadkością.

Malowane symbole na pojazdach to dość prosty, zarazem całkiem skuteczny system identyfikacji w chaosie pola bitwy. Dotychczas oznaczenia były nanoszone na czołgi, artylerię, wyrzutnie rakiet ziemia-ziemia bądź ziemia-powietrze i pojazdy zaopatrzeniowe.

Znaczenie symboli pozostaje zagadką, ponieważ niektóre mogą być lokalnym tworem grupy bojowej bądź danej jednostki. Przykładowo wspomniany trójkąt wraz z numerem jest widoczny wyłącznie na czołgach T-90A należących do 27 Brygady Zmotoryzowanej będącej częścią 1 Armii Pancernej Gwardii. W Rosji tytuł gwardii jest zarezerwowany dla jednostek o szczególnie znaczących osiągnięciach bojowych.

Pojawiły się też inne hipotezy, których źródłem są grupy na Telegramie, wedle których Z w kwadracie oznacza pojazdy wysyłane w stronę Charkowa, a Z w trójkącie jest ja jednostek, których celem jest Słowiańsk lub Kramatorsk. Z kolei O ma oznaczać jednostki z rezerwy mobilnej.

Aktualizacja

Prorosyjskie kanały informacyjne nazywają już inwazję na Ukrainę Operacją Z, stąd akurat ta litera trafiała na pojazdy wojskowe.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie