Niemcy. Nielegalne serwery Darknetu znaleziono w bunkrze NATO

Niemcy. Nielegalne serwery Darknetu znaleziono w bunkrze NATO

Niemcy. Nielegalne serwery Darknetu znaleziono w bunkrze NATO
Źródło zdjęć: © Getty Images
29.09.2019 11:04

Policja zaatakowała bunkier obsługujący niezliczone nielegalne platformy Darknet. Serwery obsługujące nielegalne strony znajdowały się w byłym budynku NATO.

Ponad 600 pracowników organów ścigania, w tym elitarna federalna jednostka policji Niemiec, GSG 9, brało udział w operacji przeciwko cyberprzestępczości, która miała miejsce w miejscowości Traben-Trarbach nad brzegiem Mozeli.

Policjantom udało się przeniknąć do byłego bunkra NATO. Budynek, znajdujący się 5 pięter pod ziemią, miał powierzchnię 5000 metrów kwadratowych, wyposażony był w żelazne drzwi. Zabezpieczony był ogrodzeniem i kamerami monitorującymi.

Podczas nalotu policja zajęła 200 serwerów wraz z dokumentami, telefonami komórkowymi i dużą ilością gotówki. W czwartek po raz pierwszy niemieccy detektywi byli w stanie zatrzymać dostawcę hostingu, który zapewniał infrastrukturę IT chroniącą przestępczość internetową przed rządową interwencją .

Złamanie kodów bezpieczeństwa w celu uzyskania dostępu do zawartości serwerów było kolejnym trudnym zadaniem dla policji. Na serwerach znaleźli niezliczone strony internetowe ułatwiające nielegalną sprzedaż narkotyków, broni, podrobionych dokumentów i skradzionych danych, a także witryny rozpowszechniające pornografię dziecięcą.

Policja aresztowała 13 osób w wieku od 20 do 59 lat, podejrzanych o powiązania z tą operacją. Z tego siedem osób wciąż pozostaje w areszcie. Przywódcą grupy okazał się 59-letni Holender mający powiązania z przestępczością zorganizowaną w Holandii. Założył serwer w Traben-Trarbach w 2013 roku.

W Niemczech dostawcy usług nie mogą być ścigani za hosting nielegalnych stron internetowych, chyba że zostanie udowodnione, że są świadomi nielegalnej działalności i ją wspierają.

"Po raz pierwszy w Niemczech, zamiast sklepów lub targowisk, to ci, którzy umożliwiają popełnienie zbrodni, zostaną oskarżeni" - powiedział Jürgen Brauer, dyrektor prokuratury w Koblencji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)