Niemcy nie chcą pomóc Ukrainie. Wolą sprzedać sprzęt do Azji
06.07.2023 13:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zachodnie wsparcie regularnie przekazywane Ukrainie to wciąż aktualny temat. Pojawił się jednak zaskakujący zwrot akcji, na który zwraca uwagę niemiecki dziennik Bild. Berlin wstępnie planował dostarczyć do Kijowa myśliwce Eurofighter, ale tamtejsze władze mogą skłaniać się ku sprzedaży samolotów Arabii Saudyjskiej.
Niemieckie media podkreślają, że rośnie napięcie na linii Kijów-Berlin. Wynika ono z niechęci sojuszników do przekazywania ważnych na froncie samolotów wojskowych. Choć niemiecka Armia dysponuje niespełna 150 egzemplarzami myśliwców Eurofighter Typhoon, rząd postanowił nie dostarczać kolejnych maszyn i nie szkolić ukraińskich pilotów.
Jak zauważa jednak portal Bulgarian Military, który powołuje się na niemiecki Bild: "atmosfera gęstnieje, bo rząd federany Niemiec dyskretnie planuje wyeksportować prawie 50 myśliwców Eurofighter do Arabii Saudyjskiej". Na tę decyzję Berlina mogła przyczynić się zdolność do szczodrego płacenia za samoloty przez kraj z Azji– podkreśla Bulgarian Military.
Lider Partii Zielonych w Niemczech Anton Hofreiter uważa z kolei, że "nie można odmówić Ukrainie broni, jednocześnie zaopatrując dyktatury w zaawansowaną broń".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Myśliwce Eurofighter Typhoon z Niemiec
Powstały w ramach międzynarodowego konsorcjum myśliwiec Eurofighter Typhoon jest konstrukcją w układzie skrzydła delta z usterzeniem kaczki. Taka forma przyczynia się do ich znakomitej manewrowości bez względu na prędkość. Prędkość przelotowa Typhoona to ok. 1,5 Ma bez uzbrojenia i 1,3 Ma z uzbrojeniem. Maksymalnie myśliwiec rozpędza się do 2 Ma.
Rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi niespełna 11 metrów przy długości 15,96 metra i 5,28 metra wysokości. Masa własna jest równa 11 ton, natomiast startowa 23 tony, a do zbiornika zmieści się niemal 5 tys. litrów paliwa. To połączenie gwarantuje zasięg przekraczający 3,7 tys. km i operacyjność na pułapie do 18,3 km.
Warto podkreślić obecność potężnego radaru CAPTOR-E o zasięgu 200 km, który znalazł się w najnowszej wersji Eurofighterów. Ten pozwala wykrywać samoloty wykonane w technologii stealth (obniżonej wykrywalności).
Nie bez znaczenia w kontekście użyteczności bojowej pozostaje też bogaty arsenał. Począwszy od pocisków powietrze-powietrze z rodziny AIM-120 AMRAAM przez przeciwokrętowe AGM-84 Harpoon, przeciwradarowe AGM-88 HARM, szybujące Storm Shadow i bomby inteligentne typu Paveway i JDAM amunicja stanowi znaczne zagrożenie dla przeciwnika na froncie.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski