Niemcy kontra Facebook: temat prywatności znowu wraca

Niemcy kontra Facebook: temat prywatności znowu wraca
Źródło zdjęć: © chip.pl

29.07.2015 11:51, aktual.: 29.07.2015 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemiecki regulator ochrony danych osobowych i prywatności orzekł, że użytkownicy Facebooka mogą legalnie posługiwać się swoimi pseudonimami (a co za tym idzie: nieprawdziwymi nazwiskami) przy zakładaniu kont na Facebooku. Imperium Zuckerberga ma na ten temat oczywiście inne zdanie.

- Podawanie przez użytkowników prawdziwych danych jest formą ochrony innych osób korzystających z platformy - mówi rzecznik Facebooka. - Ludzie mają prawo wiedzieć, z kim dzielą się treściami i z kim się kontaktują.

Rzecznik ochrony praw osobowych z Hamburga, który zajmuje się monitorowaniem działalności serwisu, ma na ten temat inne zdanie. Problem z korzystaniem z pseudonimów zgłosiła pewna Niemka, która założyła konto, podając przy tym fałszywe dane. Kiedy system Facebooka ją na tym przyłapał (najczęściej spowodowane jest to zgłoszeniem przez innych użytkowników portalu) zablokował jej konto i poprosił o podanie prawdziwych danych. Po ich podaniu, pojawiły się one na Facebooku w miejscu tych fałszywych. Właścicielka konta nie była zadowolona z takiego obrotu spraw i całą sprawę zgłosiła właśnie do hamburskiego rzecznika, ponieważ - jak podkreśliła - "fałszywe" konto założyła, ponieważ chciała oddzielić swoje życie w sieci społecznościowej, od swoich spraw zawodowych. Rzecznik przyznał jej rację.

Facebook jednak nie raczył się tym przejąć. Rzecznik sieci społecznościowej odpowiedział, że technicznie rzecz biorąc, to europejskie serwery Facebooka stoją w Irlandii, gdzie w 201. irlandzki regulator orzekł, że wymóg podawania prawdziwego imienia i nazwiska na Facebooku jest zgodny z lokalnym prawem, więc niemiecki regulator może apelować do woli, ale nic nie wskóra. Przynajmniej dopóki sprawą nie zajmie się któraś z komisji Unii Europejskiej.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To największa usterka w historii Androida

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)