Niemcy chcieli dozbrajać Rosję. Ujawniono kompromitujące informacje
Niemiecki telewizyjny kanał informacyjny n-tv ujawnił doniesienia o rządzie kanclerz Angeli Merkel - tuż przed aneksją Krymu, jej gabinet chciał eksportować do Rosji uzbrojenie. Niepokojące informacje dotyczą także firmy MS Motorservice - spółki córki koncernu Rheinmetall, która po inwazji na Ukrainę miała sprzedawać agresorowi części. Dziś czołgi Leopard od Rheinmetall wspierają obrońców na froncie.
20.08.2023 | aktual.: 20.08.2023 12:41
Telewizja n-tv zacytowała słowa Armina Pappergera, szefa koncernu Rheinmetall, które wypowiedział w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Papperger zdradził, że rząd Angeli Merkel mocno wspierał Rosję "ze względu na dostawy gazu i wspólną walkę przeciwko Państwu Islamskiemu". Niemieccy oficiele byli zdania, że powinno się wspierać partnera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rheinmetall krytykowany za sprzedaż części do Rosji
Reportaż n-tv ujawnia także kompromitujące informacje o firmie MS Motorservice - spółce należącej do koncernu Rheinmetall, która do czerwca 2022 roku (a więc po rozpoczęciu wojny na Ukrainie) sprzedawała Rosji silniki. Działanie spotkało się z ogromną falą krytyki.
Szef firmy zbrojeniowej tłumaczy, że początkowo nawet nie wiedział o takich transakcjach. Podobno były to małe kontrakty na części z cywilnego sektora: tłoki, filtry powietrza i podobne rzeczy. Po ujawnieniu informacji, sprzedaż miała zostać zatrzymana.
Wsparcie Rheinmetall dla Ukrainy
Obecnie koncern Rheinmetall wspiera Ukrainę swoim sprzętem wojskowym. Jakiś czas przygotował on duńskie i holenderskie czołgi Leopard 2A4, które walczą na froncie.
Czołgi Leopard 2A4 były produkowane na przełomie lat 80. i 90. XX wieku – obecnie to już nieco stary sprzęt, ale niegdyś był on określany mianem szczytu techniki okresu ziemnej wojny. Największe zmiany względem poprzednich wersji dotyczyły podniesienia stopnia ochrony maszyny, co przełożyło się na większą przeżywalność załogi.
Nowa wersja korzysta z cyfrowych komputerów balistycznych – zmiana pozwoliła na aktualizację oprogramowania, dzięki czemu można było przechowywać informacje o amunicji i zmodernizowanych armatach. Modernizacja była ważnym krokiem jeśli chodzi o standaryzację uzbrojenia NATO. Najnowsze partie produkcyjne czołgi oferują też o układ zgrywania armaty z przyrządami celowniczymi
Na tym wsparcie Rheinmetall najpewniej się nie skończy. Rheinmetall jeszcze w tym miesiącu planuje rozpocząć serwisowanie ukraińskich czołgów. W późniejszych planach jest rozpoczęcie produkcji czołgów na Ukrainie.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski