Nielegalne oprogramowanie za ponad milion złotych

Nielegalne oprogramowanie za ponad milion złotych

Nielegalne oprogramowanie za ponad milion złotych
Źródło zdjęć: © chip.pl
28.08.2013 15:30

Świętokrzyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli w dwóch mieszkaniach komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Komputery z zainstalowanymi "piratami" wykorzystywało trzech mieszkańców Kielc, oferując usługi w projektowaniu.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeprowadzili kontrolę w dwóch kieleckich mieszkaniach. Według uzyskanych przez mundurowych informacji, użytkowano tam komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Trzech właścicieli wykorzystując specjalistyczne "pirackie" oprogramowanie dorabiało, oferując usługi projektowe.

W wyniku podjętych działań operacyjnych w dwóch mieszkaniach w Kielcach wykryto nielegalne oprogramowanie. W dwóch komputerach znalezionych w pierwszym mieszkaniu, wynajmowanym przez 2. i 28-latka było zainstalowanych 10 programów, m.in. biurowych i graficznych, o łącznej wartości przekraczającej kilkaset tysięcy złotych. Najdroższym z nich okazał się program wykorzystywany do projektowania samolotów lub samochodów, którego koszt w zależności od zakresu licencji może wynieść nawet milion złotych.
W drugim mieszkaniu, wynajmowanym przez 28-latka, policjanci zabezpieczyli komputer oraz kilkadziesiąt płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem około łącznej wartości ok. 8. tys. złotych.

Za kradzież oprogramowania może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Pierwsze informacje o Galaxy S5"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)