Niedźwiedź jaskiniowy wyginął przez człowieka. Nowe badania to potwierdzają

Niedźwiedź jaskiniowy wyginął przez człowieka. Nowe badania to potwierdzają

Niedźwiedź jaskiniowy wyginął przez człowieka. Nowe badania to potwierdzają
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.08.2019 11:53

Do tej pory wielu ekspertów uważało, że niedźwiedź jaskiniowy wyginął, bo nie dostosował się do zmian klimatycznych. Jednak grupa badaczy ma nowe dowody, że sprawcą zniknięcia gatunku był człowiek.

To nie pierwszy raz, kiedy człowiek doprowadził do wyginięcia całego gatunku i już pierwsi homo sapiens siali zniszczenie, tam gdzie się pojawili. Tak najprawdopodobniej było też w przypadku wyginięcia niedźwiedzia jaskiniowego, za czym przemawiają najnowsze wyniki badań.

Niedźwiedź jaskiniowy to jeden z największych gatunków, który wyginął pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Do tej pory wszystkie teorie mówiły, że przyczyną zniknięcia zwierząt były zmiany klimatyczne. Międzynarodowa grupa naukowa złożona z badaczy z różnych ośrodków jest jednak zdania, że główną rolę odegrali ludzie.

Naukowcy doszli do takich wniosków badając mitochondrialne DNA 59 niedźwiedzi jaskiniowych z całej Europy. Badania potwierdziły, że populacja zaczęła się zmniejszać jeszcze przed nadejściem ostatniej epoki lodowcowej. Te same badania potwierdziły, że niedźwiedź jaskiniowy przetrwał wcześniejsze epoki lodowcowe bez spadków populacji.

Na terenach zamieszkałych przez niedźwiedzie jaskiniowe homo sapiens pojawił się ok. 40 tys. lat temu, a wcześniej na tych samych ziemiach żyli także neandertalczycy. Dane potwierdzają jednak, że obecność neandertalczyków nie miała związku ze spadkiem liczby tych zwierząt.

Populacja niedźwiedzi jaskiniowych zaczęła gwałtownie spadać, kiedy człowiek współczesny pojawił się na terenach zamieszkałych przez niedźwiedzie. Homo sapiens wykorzystywał lepsze narzędzia niż neandertalczyk, więc stanowił większe zagrożenie dla dzikich zwierząt.

Gdy ludzie redukowali ilość osobników, poszczególne osobniki były bardziej izolowane od siebie. To doprowadziło do zmniejszenia puli genetycznej gatunku, a tym samym do jego osłabienia. Epoka lodowcowa, która następnie nadeszła również miała wpływ na wyginięcie niedźwiedzi jaskiniowych, ponieważ zwierzęta te żywiły się głównie roślinami. Jednak naukowcy zaznaczają, że to działanie człowieka było kluczowym elementem, który doprowadziło zagłady gatunku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)