Niedrogie czterordzeniowce AMD

Wprowadzając czterordzeniowego Athlona II X4 620 w cenie 99 dolarów, AMD atakuje popularne Core 2 Quad Q8200 Intela, które jako najtańsze czterordzeniowce tego producenta zdominowały masowy segment rynkowy komputerów domowych w cenie około 500 euro. W sklepach z elektroniką coraz trudniej znaleźć komputer biurkowy w tej kategorii cenowej, który byłby jeszcze wyposażony w procesor dwurdzeniowy, zgodnie z hasłem "cztery są lepsze niż dwa". Core 2 Quad Q8200 działa jednak z częstotliwością 2,33 GHz, a w cenniku Intela dla producentów OEM przyporządkowano mu cenę w wysokości 163 dolarów. Athlon II X4 620 z 2,6 GHz stanowi więc lepszy wybór z punktu widzenia wielu różnych zastosowań. Intel ma w ofercie także Q8300 taktowany zegarem 2,5 GHz w tej samej cenie, ale jego z kolei pokonuje kosztujący 122 dolary Athlon II X4 630 z 2,8 GHz – obaj wytwórcy idą zatem łeb w łeb.

Niedrogie czterordzeniowce AMD
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

Obraz
© Athlon II X4 62. (fot. heise-online.pl)

Kolejny argumentem AMD przeciwko Intelowi mogą być jeszcze płyty główne AM3 ze stosunkowo wydajnym chipsetem AMD785G: ich zintegrowany procesor graficzny Radeon HD 420. jest znacznie sprawniejszy niż wszystkie dotychczasowe wersje GMA Intela. Warto dodać, że jednostkę graficzną (GPGPU) można wykorzystać także do ogólnych obliczeń dzięki technologii ATI Stream. Warto jednak zauważyć, że płyty główne AMD-785G są znacznie droższe niż np. płyty główne AM2+ ze starszymi chipsetami. Różnica w cenie jest na tyle duża, że ponosząc podobne koszty, można dokupić oddzielną i szybszą kartę graficzną. Właśnie w taki sposób dobierana jest obecnie konfiguracja typowych komputerów za 500 euro dla nabywców indywidualnych.

W Athlonach II X4 zastosowano nowy, 45-nanometrowy rdzeń Propus, który przy 16. milimetrach powierzchni kwadratowej jest znacznie mniejszy niż liczące 243 milimetry kwadratowe układy Opteronów quad core (Shanghai) albo Phenomów (Deneb/X4, Heka/X3, Callisto/X2). Różnica ta wynika z faktu, że rdzeń Propus nie zawiera pamięci podręcznej L3. Seria Phenom II X4 900 ma ponad 6 MB pamięci L3, a modele z serii 800 – ponad 4 MB: Phenom II X3 700 i Phenom II X2 500 mogą wykorzystywać po 6 MB pamięci cache L3. Warto zauważyć, że niektóre czterordzeniowe Athlony II bazują również na rdzeniu Deneb i jeśli mamy odpowiednią płytę główną, to za pomocą odpowiednich zabiegów można ponownie uruchomić fabrycznie wyłączony cache L3.

Obraz
© Rdzeń Propus ma zaledwie 7. procent powierzchni rdzenia Deneb/Shanghai (fot. heise-online.pl)

Pobór mocy TDP czterordzeniowców Athlon II, który wynosi 9. watów, zarówno w trybie bezczynności, jak i przy pełnym obciążeniu jest większy niż w przypadku porównywalnych układów Intela. Różnica w trybie bezczynności nie przekracza kilku watów i w rezultacie nie odgrywa większej roli. Jednak przy zastosowaniu oddzielnej karty graficznej system testowy wyposażony w płytę główną AMD-785G i jednostkę Athlon II X4 630 przy pełnym obciążeniu z wynikiem 148 watów osiągał rezultat o ponad połowę wyższy niż pecet z płyta Intela G45 i procesorem Core 2 Quad Q8200. Jednak różnice między platformami stają się mało znaczące, gdy zastosuje się mocniejsze karty graficzne. Pełne obciążenie procesora w komputerach domowych jest raczej rzadkim zjawiskiem i trwa krótko. Większe znaczenie będzie miał pobór prądu przez kartę graficzną, która
samodzielnie jest w stanie skonsumować grubo ponad 100 W. Jako że w zwykłych "konsumenckich" komputerach wciąż jeszcze nie ma danych dotyczących poboru mocy, większość nabywców nie interesuje się energochłonnością i – co istotniejsze – szanse na uzyskanie takich informacji są niewielkie.

AMD podkreśla, że Athlon II X4 620 jest pierwszym czterordzeniowcem x86/x64 w cenie poniżej 100 dolarów; takie wnioski rzeczywiście płyną z aktualnych cenników tego producenta procesorów. Warto zauważyć, że starsze 65-nanometrowe czterordzeniowce Phenom X4 9650 o częstotliwości taktowania 2,30 GHz, które producent wycenia wciąż na 112 dolarów, w handlu detalicznym w Polsce są obecnie porównywalne cenowo z nowymi Athlonami II X4 620.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)