Niebieski Księżyc zdarza się raz na 2,5 roku. Co jeszcze zobaczymy we wrześniowe noce?
Niebieski Księżyc to niezwykłe zjawisko, które zdarza się raz na 2,5-3 lata. Jednak w nocne niebo warto patrzeć znacznie częściej niż tylko w czasie pełni, ponieważ we wrześniu wiele niezwykłych obiektów ujrzymy z pomocą zwykłej lornetki.
Do obserwacji nocnego nieba we wrześniu nie będzie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale warto mieć pod ręką lornetkę, ponieważ nie wszystko da się zobaczyć gołym okiem. 2 września na niebie wszedł Kukurydziany Księżyc, ale pełnia w tym miesiącu jest o tyle ciekawa, że jest jedną z dwóch, które będziemy mogli obserwować we wrześniu.
Niebieski Księżyc
30 września Księżyc po raz kolejny znajdzie się w pełni, a zjawisko takie nazywamy Niebieskim Księżycem. Dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ mniej więcej raz na 2,5 roku.
Wynika to z tego, że między jedną a drugą pełnią mija 29,5 dnia, w związku z tym Niebieski Księżyc można zobaczyć tylko, gdy pierwsza pełnia przypada na pierwsze dni danego miesiąca. Nie oznacza to niestety, że Srebrny Glob przyjmie w tym czasie błękitny odcień, chociaż w historii zdarzały się takie przypadki.
Planety widoczne we wrześniu nad Polską
Poza niezwykłymi pełniami Księżyca w tym miesiącu we wrześniu będzie można również obserwować większość planet. Wenus i Mars łatwo dostrzeżemy przez cały miesiąc, ale z pozostałymi ciałami niebieskimi może nie być tak łatwo. Oto najważniejsze zjawiska, jakich warto szukać na nocnym niebie w kolejnych dniach:
- koniunkcja Księżyca z Marsem (06.09) - przez całą noc z 5 na 6 września z pomocą lornetki będzie można dostrzec Srebrny Glob w towarzystwie Marsa;
- koniunkcja Księżyca z Wenus (14.09) - w nocy z 13 na 14 września przypadnie najefektowniejsza koniunkcja tego miesiąca, która będzie widoczna tuż przed świtem; obiekty zbliżą się do siebie na odległość 3,5 stopni, co w połączeniu z ich niezwykłym blaskiem będzie stanowić świetny materiał dla miłośników fotografii;
- koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Saturnem (24-25.09) - nasz naturalny satelita zbliży się do dwóch największych planet Układu Słonecznego; niestety zbliżenie będzie ciężko zaobserwować, ponieważ wszystkie trzy obiekty znajdą się tuż nad horyzontem.
Jowisz i Saturn będą również widoczne nad Polskim niebem w pierwszych dniach miesiąca, dlatego warto popatrzeć za nimi w niebo. Szukać ich należy w gwiazdozbiorze Strzelca. Z kolei w gwiazdozbiorze Barana będzie można dostrzec Uran. 11 września Neptun znajdzie się w opozycji, osiągając najwyższą jasność w tym roku. We wrześniu nie zobaczymy na niebie Merkurego.
NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu
Inne ciekawe zjawiska na wrześniowym niebie
Wrzesień to świetny czas dla pasjonatów astronomii, ponieważ noce są dłuższe, ale jeszcze na tyle ciepłe, że obserwacja nieba nawet na świeżym powietrzu może być bardzo komfortowa. Dobrze również widać wiele elementów Drogi Mlecznej. A od 15 września na niebie będzie można wypatrzyć również ISS. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z nocną obserwacją nieba, pomocne mogą okazać się poniższe aplikacje
22 września wypada równonoc jesienna, co oznacza, że kolejne noce będą dłuższe od dnia i stopniowo będą się wydłużać aż do przesilenia zimowego. Ta data wyznacza również początek astronomicznej jesieni.