Niebezpieczny kod QR. Można przez niego stracić pieniądze

Kod QR
Kod QR
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

13.09.2020 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przestępcy wykorzystują coraz to nowe sposoby, by podstępnie pozyskać poufne dane od swoich ofiar. Okazuje się, że kody QR również świetnie się w tym celu nadają. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać.

Kod QR to jeden z graficznych kodów kreskowych, który został opracowany jeszcze w latach 90. XX wieku. O zastosowaniu kodów QR możecie przeczytać więcej w naszym wcześniejszym tekście, jednak tym razem to przestępcy wykorzystują jego potencjał. 

Wykorzystywanie kodów QR przez oszustów nie jest niczym nowym, a policja od lat ostrzega, m.in. o niebezpiecznych naklejkach z kodami przy bankomatach. Jak jednak można stracić pieniądze, skanując kod graficzny? 

- Za pomocą kodu QR można stracić pieniądze tylko wtedy, gdy zawiera odsyłacz do strony phishingowej - wyjaśnił Prime Ashot Hovhannisyan, założyciel DLBI w komunikacie, na którym powołuje się Interia. W momencie, gdy zeskanujemy kod, otworzy nam się strona, która poprosi o podanie danych do płatności. Taka fałszywa witryna może wymagać podania hasła, kodu PIN czy kodu CVC karty płatniczej. 

Wspomnieliśmy o tym, że policja ostrzega przed naklejkami z kodami QR przy bankomatach, jednak mogą one pojawić się również w wielu innych miejscach. Ekspert zwraca uwagę, że przestępcy często naklejają kody QR również w sklepach, obok popularnych towarów. Kod kieruje na stronę, gdzie rzekomo można kupić dany przedmiot w okazyjnej cenie. Tym sposobem po raz kolejny możemy łatwo paść ofiarą oszustwa. 

Przypominamy, że najłatwiej jest uniknąć oszustwa, jeśli dokładnie sprawdzamy stronę, na którą przekierowują linki czy, jak w tym przypadku, kody QR. Nigdy nie należy podawać poufnych danych, takich jak login do bankowości mobilnej czy numer PESEL na przypadkowych witrynach. W przypadku zakupów w sieci wyjątkowo niska cena za produkt powinna wzbudzić nasze podejrzenia, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy jesteśmy na stronie sklepu. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)