Niebezpieczny kod QR. Można przez niego stracić pieniądze

Niebezpieczny kod QR. Można przez niego stracić pieniądze

Kod QR
Kod QR
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
13.09.2020 11:17

Przestępcy wykorzystują coraz to nowe sposoby, by podstępnie pozyskać poufne dane od swoich ofiar. Okazuje się, że kody QR również świetnie się w tym celu nadają. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać.

Kod QR to jeden z graficznych kodów kreskowych, który został opracowany jeszcze w latach 90. XX wieku. O zastosowaniu kodów QR możecie przeczytać więcej w naszym wcześniejszym tekście, jednak tym razem to przestępcy wykorzystują jego potencjał. 

Wykorzystywanie kodów QR przez oszustów nie jest niczym nowym, a policja od lat ostrzega, m.in. o niebezpiecznych naklejkach z kodami przy bankomatach. Jak jednak można stracić pieniądze, skanując kod graficzny? 

- Za pomocą kodu QR można stracić pieniądze tylko wtedy, gdy zawiera odsyłacz do strony phishingowej - wyjaśnił Prime Ashot Hovhannisyan, założyciel DLBI w komunikacie, na którym powołuje się Interia. W momencie, gdy zeskanujemy kod, otworzy nam się strona, która poprosi o podanie danych do płatności. Taka fałszywa witryna może wymagać podania hasła, kodu PIN czy kodu CVC karty płatniczej. 

Wspomnieliśmy o tym, że policja ostrzega przed naklejkami z kodami QR przy bankomatach, jednak mogą one pojawić się również w wielu innych miejscach. Ekspert zwraca uwagę, że przestępcy często naklejają kody QR również w sklepach, obok popularnych towarów. Kod kieruje na stronę, gdzie rzekomo można kupić dany przedmiot w okazyjnej cenie. Tym sposobem po raz kolejny możemy łatwo paść ofiarą oszustwa. 

Przypominamy, że najłatwiej jest uniknąć oszustwa, jeśli dokładnie sprawdzamy stronę, na którą przekierowują linki czy, jak w tym przypadku, kody QR. Nigdy nie należy podawać poufnych danych, takich jak login do bankowości mobilnej czy numer PESEL na przypadkowych witrynach. W przypadku zakupów w sieci wyjątkowo niska cena za produkt powinna wzbudzić nasze podejrzenia, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy jesteśmy na stronie sklepu. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)