Niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed złym samopoczuciem i zagrożeniem dla zdrowia

Niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed złym samopoczuciem i zagrożeniem dla zdrowia

Niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed złym samopoczuciem i zagrożeniem dla zdrowia
Źródło zdjęć: © windy.com
21.02.2020 07:31, aktualizacja: 21.02.2020 13:37

IMGW wydało komunikat, w którym ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Należy spodziewać się nie tylko silnych wiatrów, które utrudnią codzienne funkcjonowanie, ale również bardzo niekorzystnych warunków biometeorologicznych.

W najbliższych dniach nie ma co liczyć na dobrą pogodę. Temperatury dzisiaj mogą dojść nawet do 9 stopni Celsjusza, a w kolejnych dniach weekendu będzie wahać się między 0 a 8 stopni Celsjusza. Jednak to koniec dobrych wiadomości, ponieważ IMGW ostrzega, że dziś i przez weekend będziemy odczuwać "niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka".

Bardzo niekorzystne warunki biometeorologiczne

IMGW ostrzega, że dzisiaj i w najbliższych dniach wystąpią warunki pogodowe, które mogą bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.

- Rano w całym kraju występować będzie silnie obciążenie organizmu człowieka zimnem. W południe i wieczorem przeważać będzie umiarkowany stres zimna, jednak miejscami, zwłaszcza na wybrzeżu, w centrum i na południowym wschodzie, nadal utrzymywać się będzie obciążenie o natężeniu silnym - czytamy na stronie Instytutu.

Obraz
© imgw

Odczuwalna temperatura będzie o wiele niższa niż faktyczna ze względu na dużą wilgotność oraz silny, porywisty wiatr. Najgorsze warunki pod ty względem będą panować na północy kraju, zwłaszcza na wybrzeżu.

IMGW zaleca, by zabezpieczyć głowę i kończyny przed wychłodzeniem. Uciążliwe wrażenie chłodu nie będzie sprzyjało aktywności fizycznej i warto (zwłaszcza w przypadku dzieci) ograniczyć ruch na świeżym powietrzu.

Nastąpi szybki wzrost ciśnienia

Zgodnie z najnowszymi prognozami, do Polski zbliża się silny wyż. W związku z tym ciśnienie może osiągnąć w 1030 hPa. Ciśnienie może rosnąć szybko, co będzie dodatkowo negatywnie odczuwalne.

Osoby szczególnie wrażliwe na zmiany ciśnienia mogą odczuwać bóle głowy, stawów, senność, zawroty głowy. U niektórych osób podwyższone ciśnienie atmosferyczne może wywoływać drażliwość i agresję.

IMGW rozszerza alert 1. stopnia

Ponadto IMGW przypomina, że obowiązuje alarm 1. stopnia związany z silnymi wichurami. Najniebezpieczniej będzie na terenie woj. zachodniopomorskiego pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Sytuacja będzie znacznie groźniejsza w następnych dniach. W niedzielę, 22 lutego ostrzeżenie zostaje rozciągnięte na niemal całą Polskę. Spokojniej jedynie na południu kraju. Silne wichury będą utrzymywać się aż do poniedziałku. Aktualną prognozę pogody znajdziecie na Pogoda WP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)