Nie uwierzysz! Tak wyglądały kiedyś te strony

Nie uwierzysz! Tak wyglądały kiedyś te strony

Nie uwierzysz! Tak wyglądały kiedyś te strony
Źródło zdjęć: © Archive.org
17.08.2011 14:26, aktualizacja: 29.12.2016 08:19

Nie uwierzysz! Tak wyglądały kiedyś te strony

Wirtualna Polska - najważniejsza strona w polskim internecie. Pierwszy polski portal internetowy, założony w roku 1995 w Gdańsku. Początkowo funkcjonował jako katalog stron WWW, szybko przeobraził się w prawdziwy portal, oferujący masę serwisów oraz usług. Wiele działań Wirtualnej Polski na rynku internetowym ma charakter prekursorski.

Zrzut ekranu przedstawia stronę główną portalu w roku 1998.

1 / 9

Onet

Obraz
© Archive.org

W roku 1996 założyciel Optimus S.A. Roman Kluska spotkał się z Billem Gatesem. Owocem tej rozmowy była idea powstania serwisu OptimusNet. Do roku 1997 był katalogiem stron WWW, potem zaczął nabierać charakteru informacyjnego. W roku 1998 Departament Internetowy spółki został wydzielony i zmienił nazwę na Onet.pl S.A.

Zrzut ekranu przedstawia stronę główną portalu w roku 1997.

2 / 9

Interia

Obraz
© Archive.org

Portal internetowy istniejący od 1999 roku, choć jego oficjalna premiera miała miejsce 11 lutego 2000 roku. Strona informacyjna RMF FM - pierwszej ogólnopolskiej komercyjnej stacji radiowej.

Zrzut ekranu przedstawia stronę główną portalu w roku 2000.

3 / 9

O2

Obraz
© Archive.org

Kolejny polski portal internetowy, znany przede wszystkim dzięki komunikatorowi Tlen.pl umożliwiającemu domyślnie komunikację z sieciami Tlen i Gadu-Gadu. Pojawił się w roku 1999, debiutując jako dostawca kont pocztowych.

Zrzut ekranu przedstawia stronę główną portalu w roku 2000.

4 / 9

Gazeta

Obraz
© Archive.org

Od 1995 roku strona funkcjonowała jako internetowe wydanie Gazety Wyborczej. Od 2001 roku już jako samodzielny portal internetowy należący do Agory S.A.

Zrzut ekranu przedstawia stronę w roku 1996.

5 / 9

Allegro

Obraz
© Archive.org

Pojawienie się pierwszego w Polsce serwisu aukcyjnego było dla niektórych prawdziwą rewolucją. Utworzyła się nowa gałąź handlu, z której żyje do dzisiaj wiele firm. Allegro powstało w roku 1999 w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay.

Zrzut ekranu przedstawia serwis w roku 2000.

6 / 9

Gadu-Gadu

Obraz
© Archive.org

Kolejnym ważnym narzędziem w początkach polskiego internetu były komunikatory. Po okresie dominacji klientów sieci IRC i sukcesie pierwszego komunikatora ICQ, 15 sierpnia 2000 informatyk Łukasz Foltyn uruchomił Gadu-Gadu w wersji 3.0 (wcześniejsze wersje istniały pod nazwą SMS Express).

Zrzut ekranu przedstawia oficjalną stronę komunikatora w roku 2000.

7 / 9

Wikipedia

Obraz
© Archive.org

Jedną ze zdobyczy Web 2.0 był mechanizm Wiki. Oparta na nim Wolna Encyklopedia Sieciowa zawitała do polskiego internetu w roku 2001, szybko zdobywając sobie rzeszę entuzjastów. Dziś Wikipedia pełni bardzo ważną rolę w życiu polskich internautów, ale także jest szeroko wykorzystywana przez inne media.

Zrzut ekranu przedstawia encyklopedię w roku 2003.

Czytaj dalej >>

8 / 9

AltaVista

Obraz
© Archive.org

Jak wyglądał internet przed powstaniem Google? Czy wyobrażacie sobie surfowanie tylko po tych stronach, których dokładny adres znaleźliście wcześniej w źródle takim jak katalog stron, portal, gazeta? W 1995 roku powstała wyszukiwarka AltaVista, której twórcy opracowali metodę gromadzenia każdego wyrazu ze stron w przeszukiwalnym indeksie, co do dzisiaj jest podstawą wyszukiwarek sieciowych. Szybko zmiotła konkurencję od Lycos i Excite. Dopiero gigant z Redmond pozbawił jej prymatu. Dziś AltaVista jest w rękach portalu Yahoo!.

Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę w roku 1996.

9 / 9

Google

Obraz
© Archive.org

Nadszedł 27 września 1998, kiedy to dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda - Larry Page i Siergiej Brin, wprowadzili na rynek wersję beta swojej wyszukiwarki Google, której deklarowaną misją było "skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi".

Tej firmy nie trzeba nikomu przedstawiać. Osiągnęła taką potęgę, że wielu ludzi boi się, że przy ilości informacji, które posiada, bez problemu będzie mogła zawładnąć kiedyś światem.

Zrzut ekranu przedstawia wyszukiwarkę w roku 1998.

Jacek Górski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)