Nie będzie Windows w smartbookach

Nie będzie Windows w smartbookach

Nie będzie Windows w smartbookach
03.06.2009 12:30

Microsoft nie planuje przygotowania wersji systemu operacyjnego przeznaczonej specjalnie dla tzw. smartbooków - firma ustąpi pola producentom systemów alternatywnych: Linuksa i Androida.

Smartbooki to nowa klasa urządzeń mobilnych, wykorzystujących procesory Arm. Systemy Windows ogólnie rzecz biorąc zaprojektowane są do współpracy z architekturą x86. nie obsługują więc zestawów instrukcji stosowanych w układach Arm. Nie dotyczy to oczywiście systemu dla smartfonów, Windows Mobile, który działa na urządzeniach z tymi procesorami. Steve Guggenheimer, jeden z wiceprezesów Microsoftu, poinformował jednak, że koncern nie planuje przystosowania Windows do architektury Arm stosowanej w bardziej zaawansowanych technicznie urządzeniach.
Redmond nie pójdzie więc w ślady Google - system operacyjny Android, którego rozwój wspiera ten koncern, był przeznaczony początkowo dla telefonów i smarftonów, jednak jest coraz poważniej brany pod uwagę jako rozwiązanie dla netbooków - i smartbooków.

Szereg smatbooków zaprezentowano na trwających w Taipei targach Computex 2009. Jednym z wystawianych modeli jest opracowana przez firmę Qualcomm wersja netbooka Asus Eee PC działająca pod kontrolą Androida. Komputer zbudowany został na platformie Snapdragon (procesor Arm 1 GHz, modem 3G i pamięć grafiki 3D) i wyposażony m.in. w 10-calowy wyświetlacz.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)