Net Applications: Windows 7 osłabia Windows Vista

Net Applications: Windows 7 osłabia Windows Vista

Net Applications: Windows 7 osłabia Windows Vista
Źródło zdjęć: © Windows
02.06.2009 14:30, aktualizacja: 02.06.2009 14:51

Firma analityczna Net Applications szacuje, że opublikowanie przez Microsoft wersji Windows 7 RC znacznie spowolniło wzrost popularności systemu Windows Vista.

Z opracowania Net Applications wynika, że od czterech miesięcy Vista odnotowuje wzrost na poziomie poniżej średniej z ostatniego roku. Wydaje się, że powodem tego stanu rzeczy jest pojawienie się Windows 7 w Sieci już w połowie stycznia oraz publiczne udostępnienie wersji RC systemu na początku maja.

Według Net Applications system Windows Vista odnotował w 200. wzrost na poziomie 0,9% miesięcznie. Od czterech miesięcy, czyli de facto od czasu pojawienia się w Sieci Windows 7, Vista zyskiwała już tylko 0,5% miesięcznie, czyli prawie o połowę mniej. Warto dodać, że z omawianego systemu operacyjnego korzysta obecnie 24,4% internautów.
Net Applications zwraca uwagę na znakomite wyniki Windows 7. Popularność najnowszego systemu Microsoftu jest wysoka, choć nie było jeszcze jego oficjalnej premiery.
Niestety Windows 7 nie ratuje marki Microsoftu przez powolnym osłabieniem. Net Applications zaznacza, że w maju Windows zajmował 87,75. rynku, o 0,15% mniej niż w kwietniu (87,9%). Jednocześnie wzrosła natomiast popularność Mac OS (o 0,08% w maju do 9,81% rynku).
Diagram Net Applications: Top Operating System Share Trend

Jak rosnąć i maleć jednocześnie, czyli słowo o popularności IE i Chrome

Inny raport Net Applications z ostatniego miesiąca wskazuje na wyniki przeglądarek internetowych. Okazuje się, że największymi zwycięzcami były Internet Explorer 8 od Microsoftu (wzrost o 91. do poziomu 7,6%) i Google Chrome (wzrost o 27% do 1,8%).
Niestety, mimo niesamowitego wzrostu popularności IE8. Microsoft stracił na rynku przeglądarek - IE7 odnotowało spadek na poziomie 3,7% (do 40,8%), a IE6 o0,6% do 16,9%. W sumie Microsoft stracił 0,6% i zakończył miesiąc posiadając 65,5% udziału w rynku. Zyskały za to Mozilla Firefox (koniec maja na poziomie 22,5%) i safari (8,5%).
Diagram Net Applications: Top Browser Share Trend

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)