Neckermann Polska złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. 3600 polskich turystów za granicą

Neckermann Polska złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. 3600 polskich turystów za granicą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

25.09.2019 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Neckermann w najbliższych dniach złoży do Sądu Rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości. Według informacji przekazanych przez biuro, obecnie poza granicami kraju przebywa ok. 3600 turystów. Najgorsza sytuacja jest w Turcji, Tunezji i na Majorce.

Neckermann Polska złożył w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

Oświadczenie Neckermann Polska

"Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą" - przekazało biuro podróży w oświadczeniu prezesa zarządu Macieja Nykiela.

Wcześniej zarząd biura podróży Neckermann Polska wydał oświadczenie w sprawie bankructwa brytyjskiego biura Thomasa Cooka, którego jest częścią. W oświadczeniu pojawiła się informacja, że Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o., jako odrębna spółka polskiego prawa handlowego prowadzi dalej normalną, codzienną, operacyjną działalność.

W środę biuro zapowiedziało, że zawiesza wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych.

Około 3600 polskich turystów poza granicami kraju

Wicemarszałek woj.mazowieckiego, Wiesław Raboszuk poifnormował na briefingu prasowym, że samorząd województwa przejmuje opiekę nad klientami Neckermann Polska.

"Będziemy starali się zapewnić im ewentualne dokończenie pobytu, albo bezpieczny powrót do kraju" - oświadczył.

Zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Izabela Stelmańska poinformowała, że najgorsza sytuacja polskich turystów jest w Tunezji, Turcji i na Majorce. Są oni wyrzucani z hoteli i zatrzymywani.

Izabela Stelmańska zaapelowała do rodzin przebywających poza granicami kraju, żeby w razie pomocy kontaktowały się Urzędem Marszałkowskim za pośrednictwem strony internetowej www.mazovia.pl czy całodobowym call-center, który został udostępniony przez ubezpieczyciela Allianz Polska.

Poinformowano również, że Neckermann Polska sprzedał już 14 tysięcy wycieczek na sezon zimowy. Wyjazdy te się nie odbędą.

25 mln zł gwarancji ubezpieczeniowej

"W związku z ogłoszoną w dniu 25.09.2019 roku niewypłacalnością Neckermann Polska Sp. z o.o., Marszałek Województwa Mazowieckiego uruchomił procedurę wynikającą z gwarancji ubezpieczeniowej organizatora turystyki udzielonej przez Allianz Partners. Gwarancja opiewa na kwotę 25 mln zł" - poinformowało Allianz Partners.

Upadek biura Neckermann ma związek z ogłoszeniem bankructwa przez firmę Thomas Cook - jedno z największych i najstarszych biur podróży na świecie. Od kilku dni biuro starało się otrzymać pomoc finansową w wysokości 200 milionów funtów, jednak w niedzielę zmuszone było do ogłoszenia upadłości. Głównym problemem biura było ogromne zadłużenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)