NBP: Do obiegu trafi nowy banknot o nominale 19 zł

NBP: Do obiegu trafi nowy banknot o nominale 19 zł
Źródło zdjęć: © NBP | NBP
Karolina Modzelewska

27.09.2019 10:15, aktual.: 27.09.2019 20:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z okazji 100-lecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowy, kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł.

NBP zdecydował się na wydanie kolejnego, kolekcjonerskiego banknotu z serii "Niepodległość". Na banknocie znajduje się data 25 stycznia 2019 roku, czyli dzień 100. rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Banknot 19 zł: Wygląd

Na przedniej stornie banknotu znajduje się portret Ignacego Jana Paderewskiego, napis "niepodległa", a także wizerunek orderu Orła Białego. Zamieszczono tutaj również symbol braterstwa i zwycięstwa, czyli gałązkę wawrzynu.

Na odwrotnej stronie banknotu 19 zł zamieszczono wizerunek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Budynek przedstawiony jest na tle współczesnej Warszawy.

Banknot 19 zł: Dostępność

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie NBP banknot wejdzie do obiegu 2 października 2019 roku. Jego nakład to 55 tys. sztuk. Będzie można go nabyć w oddziałach okręgowych NBP, a także na stronie internetowej kolekcjoner.nbp.pl.

- Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce – czytamy w komunikacie NBP.

Źródło NBP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)