Nazistowski Walther PPK odnaleziony w Polsce. Był ukryty pod podłogą

Nazistowki Walther PPK odnaleziony w Polsce
Nazistowki Walther PPK odnaleziony w Polsce
Źródło zdjęć: © KMP Leszno
Konrad Siwik

21.01.2023 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas remontu mieszkania na poddaszu Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach odnaleziono pistolet Walther PPK z amunicją z czasów II wojny światowej. Historyczna broń, która była ukryta pod drewnianą podłogą została zabezpieczona do ekspertyzy przez policję.

Do KMP Leszno na początku tego tygodnia trafiło dość nietypowe zgłoszenie dotyczące niezwykłego znaleziska. "W budynku przy kompleksie pałacowym w Pawłowicach podczas zrywania podłóg drewnianych na nieużytkowanym poddaszu znaleziono starą, poniemiecką broń w kaburze. Znajdowała się pod deskami. To pistolet Walther oraz 50 sztuk amunicji – poinformowała Monika Żymełka, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, cytowana przez serwis Elka.pl.

Mieszkanie służbowe na poddaszu Zakładu Doświadczalnego Pawłowice nie było użytkowane ani remontowane od dobrych 20 lat. Ekipa remontująca, która dokonała niezwykłego znaleziska niezwłocznie powiadomiła o nim policję, która przyjechała na miejsce, by zabezpieczyć broń. "Zachowała się w dość dobrym stanie, na kaburze jest data 1939, na szkielecie wybite logo nazistowskie. Będziemy zabiegali, aby broń znalazła swoje miejsce w muzeum" – dodaje Żymełka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Walther PPK

Odnaleziona broń to Walther PPK (Polizeipistole Kriminal) wraz z kaburą i zapasem 50 sztuk naboi kalibru 7,65 mm. Na pistolecie została wybita tzw. gapa, czyli godło III Rzeszy – wskazuje Zwiadowca Historii. Oznacza to, że broń pochodzi z okresu II wojny światowej. Sygnatura "Adler C" świadczy o tym, że pistolet został przyjęty na stan policji, a numer seryjny wskazuje, iż doszło do tego w 1941 r.

  • Nazistowki Walther PPK odnaleziony w Polsce
  • Nazistowki Walther PPK odnaleziony w Polsce
[1/2] Nazistowki Walther PPK odnaleziony w PolsceŹródło zdjęć: © KMP Leszno

Walther PPK to mniejsza wersja PP z krótszym chwytem, lufą i szkieletem oraz zmniejszoną pojemnością magazynka. Mniejszy rozmiar sprawił, że był on łatwiejszy do ukrycia niż oryginalny PP, przez co lepiej nadawał się do pracy pod przykrywką. Walther PPK został w dużej mierze rozsławiony przez fikcyjnego agenta 007. Miał on też zostać użyty przez Adolfa Hitlera do odebrania sobie życia. Pistolet był produkowany w znacznych ilościach w latach 1931-1945 na użytek sił niemieckich.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)